Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   Trainz - Allmänt om Trainz (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Mystiskt problem med importering av objekt (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=27363)

Bombardier Train 2010-08-13 18:29

Mystiskt problem med importering av objekt
 
Hej!
Idag startade jag Trainz för första gången på ett tag. Jag var påväg att importera ett objekt som jag gjort för ett tag sen, men konstigt nog får jag felmeddelanden från CMP att den inte kan läsa .tga, .txt (text)- och .im-filer. Mycket konstigt då jag har importerat sådant förut flera gånger.

Gäller inte bara just det objektet utan alla andra också. Kör med Win. XP Home Premium 32 bit.

Hoppas det finns någon lösning!! :)

Här kommer hela felmeddelandet:

Warning: Unsupported file type for 'H:\....../Bak.texture.txt'
Warning: Unsupported file type for 'H:\....../Bak.tga'
Warning: Unsupported file type for 'H:\....../Front.texture.txt'
Warning: Unsupported file type for 'H:\....../Front.tga'
Warning: Unsupported file type for 'H:\....../Gr.texture.txt'
Warning: Unsupported file type for 'H:\....../Gr.tga'
Warning: Unsupported file type for 'H:\....../information.IM'

ekankal 2010-08-13 18:41

Försöker du att importera direkt från en öppnad, men INTE extr. rar-fil?

Bombardier Train 2010-08-13 20:08

Mappen är en vanlig okomprimerad filmapp. :)

Bombardier Train 2010-08-14 10:00

1 bifogad(e) fil(er)
Hoppas någon vet vad jag ska göra. Nu står några modeller färdiga för att tas in i Trainz, bl. a denna:


Bifogad fil 35575

(Resultatet blir bättre i TRS) :) Kanske bra att säga att jag kör med Trainz 09 fortfarande.

Gunter 2 2010-08-14 10:24

När kan man ladda ner den?

Bombardier Train 2010-08-14 10:26

När importeringen till Trainz fungerar igen. Då kommer den och andra objekt.

Gunter 2 2010-08-14 12:34

Okej. Bra för behöver den verkligen:tumme_upp:

korvtiger 2010-08-14 17:36

Det du gör är att exportera meshen från Gmax-Trainz Asset Creation Studio, vilket är den gmax du har på bilden om jag inte missminner mig (vanliga gmax har ljusare paneler. Själv byggde jag i gmax och sparade som gmax-fil som jag sedan öppnade med Gmax-Trainz Asset Creation Studio, eftersom den sistnämndas paneler bytte typsnitt till ett som bara blev fyrkanter av varje gång man startade. exportera gick dock.)
Tryck på file och välj export i rullisten (samma rullist som har spara, öppna mm knappar) Skriv in ett namn på filen och lägg till .im på slutet, så att den inte exporterar i .pm eller .kin. (vill dock minnas att .im var standard om man inte skrev in något) Sedan så tar du bara din .im-fil, samt den/de .texture.txt filer som ligger på samma ställe samt tillhörande texturer i .tga-format. Gör ett nytt content i CM2 och öppna den "for edit". Lägg i filerna och öppna configen. Lägg till:
mesh-table {
default {
mesh "namnpåmesh.im"
auto-create 1
}
}
Byt till namnet på meshen.
Sedan ska det fungera i spelet. Om det inte fungerar så beror det med stor sannolikhet på att gmax klantat till det. Vet inte hur många gånger man svurit sig förbannad över att det inte fungerat efter 10 försök.

Jag rekommenderar dig att om du vill fortsätta med 3D-modellering till Trainz så byt till Blender (gratis) och lär dig det, om du inte tänkt köpa 3DsMax. Man sparar så mycket tid på smarta lösningar och att man inte behöver 10 exporteringar då ingenting fungerar utan att man vet vad som är fel som med gMax.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:10.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009