![]() |
Svenskt Vägskydd
1 bifogad(e) fil(er)
Hej! Jag har lite problem med Stws vägskydd,
Jag har döpt om alla saker från Ekans instruktioner: http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=20410&page=3 Men när jag kör så åker bara en bom ner? :vetej::confused: Vad ska jag göra för att få ner den andra bommen? |
Hej!
Har du numrerat objekten rätt? Samma objekt kan inte ha samma nummer. Exvis svs-gate-bst-1 och svs-gate-bst-1 igen. Däremot svs-gate-bst-1 och svs-gate-bst-2, svs-gate-bst-3 och så vidare. Hälsningar EDIT: Förtydligande. "bst" står för en förkortning av platsen där bommen står. Alltså byter man ut aaa mot något lämpligt för att kunna använda objekten på andra platser. |
Okej! Ska prova, om det inte händer nånting så borde det vara mitt fel.
|
1 bifogad(e) fil(er)
Hej! Igen. Jag fixade bommarna men nu när jag kör så går bommarna ner alldeles för sent, Vad ska jag göra för att få dom så att dom går ner innan tåget kommit fram?
|
Det bestämmer du genom att ändra avståndet på triggern som ligger mitt på övergången. Bestäm där hur långt borta tåget ska vara när bommarna ska fällas.
|
1 bifogad(e) fil(er)
Ja, det stämmer. Klicka på triggern och ändra avstånden. De gula siffrorna under Spårledningar i Properties-rutan.
Hälsningar |
Tack! :tumme_upp::tumme_upp:
|
Citat:
|
Det finns på någon av svenska tåg skivorna.
Det hette SJ Ue tror jag. |
Finns det nån steg för steg instruktion för att få bommarna att funka?
Jag saknar triggern, fanns inte i listan iallafall.... |
http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=20410
ladda ner zip-filen, manualen finns där
|
Skriv in "STW Vägskydd 1.2" (utan citat) i Forumets sökruta. Leta sedan rätt på den bland rubrikerna - och du finner vad du söker.
Nisse |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:45. |
Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009