Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   3D-design - Trainz (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Scania Vabis Metropol buss (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=30447)

lan 2011-07-11 21:03

Scania Vabis Metropol buss
 
1 bifogad(e) fil(er)
En av de vanligaste nya långa stadsbussarna som kom på 50-talet och var väl vanligast i Stockholmområdet, medan Volvo var vanliga på västkusten, man lade väl gärna sina beställningar i närområdet? Efter Capitolen har jag ju det mesta gjort och med mitt "recycling-tänk" var det naturligt att göra Metropolen också.

Det nya blir väl att göra sidorna så att man lätt kan bygga om till högertrafik (1967 ?)

lan 2011-07-12 16:00

110712 Snickrar vidare !
 
2 bifogad(e) fil(er)
Flyttat, mappat om, renderat till textur av sidorna, lekt glasmästare m.m. Jösses vad massa fönster denna buss hade!!! Textur och mappningsmissar syns tydligt, men skall rättas till.
Olika höger och vänstersidor som bör gå att spegla när jag gör en högertrafikbuss.

lan 2011-07-12 20:34

110712 Mycket pyssel
 
2 bifogad(e) fil(er)
Mest fästpunkter på plats i kväll !

Bengan 2011-07-12 20:45

Jaha du, det var inte lite fönster för dig, att fixa till.

Har länge längtat efter dom här två bussarna (måste väl vara Scanias mest kända bussar, Capitol och Metropol?) och när jag började drömma om dessa. Så kunde jag aldrig drömma om, att dom skulle dyka upp som körbara, bara som scenery objekt i min vildaste fantasi.

lan 2011-07-12 21:08

Citat:

Ursprungligen postat av Bengan (Inlägg 241427)
Jaha du, det var inte lite fönster för dig, att fixa till.

Har länge längtat efter dom här två bussarna (måste väl vara Scanias mest kända bussar, Capitol och Metropol?) och när jag började drömma om dessa. Så kunde jag aldrig drömma om, att dom skulle dyka upp som körbara, bara som scenery objekt i min vildaste fantasi.

Hallå Bengan,
du vet väl att när jag ger mig f-n på något så brukar jag fullfölja det. Skall nog kunna göra Scenery-objekt av bussarna vad det lider, men just nu koncentrerar jag mig på körbara bussar. Detta är egentligen inte Trainz men en variant där man kan få bussar att röra sig i omgivningen av stationer och linjer som kan vara kul att utveckla.

Tack för att du deltar i utvecklingsarbetet!

L

lan 2011-07-13 17:32

110713 Metropol till beta.
 
2 bifogad(e) fil(er)
Metropolbussen har gått till betatestarna idag. Den kommer att ligga till grund för utvecklingen av en "plausibel" förarplats (=hytt). Skam till sägandes har jag aldrig kört en riktig buss så jag behöver hjälp med vad reglagen är till för !? T.h. om föraren finns en massa knappar på fönsterkarmen. Ju mer ni har att berätta om "hytten" desto bättre blir den väl? (Styra bussen kommer man inte att kunna men ratten blir vridbar (=Farfars Bilar)). Dörrarna kommer att göras som "animated-levers" och öppnas och stängas via rätt knapp.

Bengan 2011-07-13 18:52

2 bifogad(e) fil(er)
Perfekt Lennart.

Precis vad jag önskade mig, en högersida och en vänstersida på texturen.
Nu kan jag placera loggan vart jag vill.
OK. Loggan blir inte i samma upplösning, som med din variant.
Men ändå rätt hyfsad, tack vare att du har gått upp till 2024x2024.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:48.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009