Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   Off-topic (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Joystick-frågor (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=36023)

bönan 2016-02-13 19:40

Joystick-frågor
 
Hej!
Min Raildriver tackade för sig nyligen, den var minst 10 år gammal så det var ju inte så konstigt. Istället för att köpa en ny har jag tänkt bygga ihop något eget.

Jag har provkört i OpenRails med min gamla joystick och det fungerar väldigt bra med ett program som omvandlar joystickens kommandon till tangentbordstryckningar. Det blir alltså bara öka - minska - neutral men det funkar helt ok ändå. Den dag OR får joysticksupport löser det sig ändå.

Hursom, nu är jag ute och letar efter en joystick som passar till ändamålet, den ska helst endast röra sig i en ledd (går ju såklart att bygga om ganska enkelt själv) och se ut lite som något som kan sitta i ett lok. Alltså en enkel "knopp" som det ser ut i hytten på Rc eller X2 exempelvis.

Jag har hittat en del som är till för spelmaskiner o dyl men de verkar kräva en hel del pilligt jobb för att fungera med USB. Jag är inte kunnig nog för det utan vill kunna plugga in och köra och istället lägga tiden på att bygga ett litet förarbord. Ideer? :)

bönan 2016-02-13 20:05

Man kanske skulle kunna använda växelspak avsedd för bilspel? Thrustmaster TH8A går att göra om till +/- läge istället för växlar.

Pierre 2016-02-14 20:05

Kanske kan funka?
http://cdon.se/spel/atari_controll_u...olink-32742663

Annars så ser ju Tac 2 joysticken bra ut:
http://www.tradera.com/item/340855/2...64-amiga-atari

Beskrivning hur man bygger om Tac 2 till USB:
http://eab.abime.net/showthread.php?t=45059

bönan 2016-02-14 21:12

Atarikontrollen skulle kunna funka. Har beställt hem en Thrustmaster TH8A som alltså egentligen är en växelspak för bilsimulatorer/spel, det medföljer en platta för att byta ut den 6-växlade layouten mot +/- läge för sekventiell växellåda. Eller tåg för den delen.

Kör en del racingsimulator ändå så funkar den dåligt till tågsim har jag alltid nytta av den ändå. Atarikontrollen är ju betydligt billigare, skulle kunna ha den som lokbroms eller något sånt. :)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:48.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009