Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   Trainz - Allmänt om Trainz (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Blinkande slutsignaler till alla trainzare (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=5586)

Rojje 2003-11-18 17:47

Blinkande slutsignaler till alla trainzare
 
Jaaa, nu finns det slutsignaler till tågen. Fast sken eller blinkande, en eller två lyktor.
Dessa "sätts på" som en vagn. OBS! Efter att du satt på lyktan gå det inte att sätta på någon mer vagn. Likaså om du raderar en vagn, då hoppar lyktan till nästa vagn. Ytterligare en nackdel är höjden som alltid är precis ovanför bufferterna.

Trots det tycker jag att detta ger ett lyft till TRS 2004/UTC. Testa själv och se, klicka bara här så tankar du ner cdp-filen.


http://www.e-buzz.net/forum/attachments2/2571184559.gif
Roger

emges 2003-11-19 16:26

Kanske kan bli en svensk variant av den här framöver och förhoppningvis scriptstöd för sista vagn. Så här ser den franska ut:

http://www.e-buzz.net/forum/attachments2/2842162308.jpg

/Mats
http://msts.e-buzz.net/da.gif

LLJ 2003-11-19 20:29

Vore bra om det fanns inbyggt i vagnen och man kan slå på det via ett förare kommando. Då skulle enbart den vagn som går sist slå på sina slutsignaler, och bara bara ifall lok var tillkopplat. På det viset kan man rangera utan slutsignaler. Man slipper också problem med osynlig vagn sist som bara består av slutsignaler.

/Lars


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:06.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009