Det verkar som det blir dött lopp mellan TRS2006 och TS2009. Jag förmodar att de som kör 06' kommer att gå över till 09'.
Jag kommer i framtiden att underhålla 2 versioner av mina Regler/Kommandon/Skript där det är möjligt. Det blir en TS2009 version och en TRS2004 version eller en kompatibel version, med tyngdpunkten lagd på TS2009. TRS2006 lägger jag på hyllan, det blir för mycket jobb att göra en variant för denna simulator också. Faktum är att det är lättare att få TRS2004 och TS2009 kompatibla med varann, när det gäller skript.
För er som håller er fast vid TRS2006: Ni kan förmodligen använda er av 04' versionen, men jag kommer inte att göra förändringar i denna version speciellt anpassade för TRS2006.
__________________
svenolov
I Trainz vet man att det omöjliga är möjligt (bevingade ord myntade av Nisse).
|