Visa ett inlägg
Gammal 2010-05-25, 21:50   #2
hgkn
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2003
Ort: Kista, Sweden.
Inlägg: 763
Wink

Har lite svårt att förstå vad du menar. Har du trigger på spåret som rälsbussen kommer på och den passerar bommarna innan den kommer till perongen då kanske du skall minska meterantalet på öppningenn av bommrna till mindre en 20 meter.
Men jag tror du menar att tåget kommer in till perongen mot bommarna och då vet ej bomanläggningen om du skall stanna eller passera så då blir bommarna nere.
Jag har löst det med en osynlig växel, osynligt stickspår och osynlig stoppbock. Kör man manuelt får man lägga växeln själv annars styrs det med automatiskt med AI och "Junction Normal Rule"
Efter att konfigurerat bomanläggningen brukar jag sätta ut ett lok i suviver för att se hur det fungerar. Jag drar också ihop det osynliga spåret för att få så liten brytning som möjligt på det vanliga.
Detta använder jag osynlig stoppbock "Heurtoir Invisible KUID: 53425:10002 "
osynligt spår och osynlig växel.
Bifogade bilder
Filtyp: jpg hgkn_20100525_0000.jpg (256.2 KB, 127 visningar)
__________________
hgkn@bahnhof.se
hgkn besöker inte forumet just nu   Svara med citat