Visa ett inlägg
Gammal 2002-11-20, 22:52   #10
LokKalle
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2002
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 535
Standard

Hej.

Jo visst hade jag installerat Gamepack. Fast jag laddade ned det en gång till och då blev det annat. Nu finns IM formatet.

Fast jag får inte fram huset i alla fall. Kan bara se att det skapas en sträng med namnet House i region Sweden och att jag med username skapar vad huset heter.

Har det någon betydelse om man inte skriver samma namn efter username som i asset? Har prövat båda. I alla fall så ser Config ut så här.

KUID <kuid:78090:25001>
kind scenery
region Sweden
type House
asset-filename Mina Hus
username Mitt 1a Hus

Den ligger i huvudmappen.

I den andra mappen finns en "textur till hus.texture" och den ser ut så här.

Primary=Textur till hus.bmp
Tile=st

Ser ut så här. (För mig totalt obegriplig).

JIRF Fast den är mycket längre. Fick visst inte med allt.

Texturen är ju bilden på det hela.

Och till sist så finns det en GMW-fil som heter Mina Hus
Ser ut så.... "inget blev det av det då jag skulle klistra in det jag kopierat. Fast det skall väll vara så för det fanns bara en rad med nollor.

Ja. Så ser det ut. En sak till!. I de sista försöken så har det inte det där fönstret kommit upp som det står2No invalid fil! eller nått...efter att jag klickat på Begin.

Något fel måste jag väl göra?

LokKalle









KAH
LokKalle besöker inte forumet just nu