Visa ett inlägg
Gammal 2011-04-22, 13:07   #1
bjornl
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2011
Ort: Uppsala
Inlägg: 852
Standard Mera sånt som svenska skogar!

Hej

En ide jag har funderat över sedan jag fick korn på Hans Ekvall, aka Truckens "Svenska Skogar"
(Se länken: http://www.e-buzz.se/forum/showthrea...svenska+skogar )

Jag tycker Hans ide är superbra och hans utförande dito. Jag tycker också att han inte har fått den kred för detta arbete som han riktigt förtjänar.

Jag använder i alla fall Svenska Skogar till alla mina banor. (inte så många iofs, jag bygger ju mest hus och vagnar nu).

Detta av två orsaker:
För det första kan jag aldrig räkna med att veta hur skog ser ut bättre än Hans.

För det andra så är det ju så att om man bygger en lång bansträckning, DONJ tex. är ju ca 8 mil (Och Ja, Spyfrog och jag sammarbetar lite om DONJ projketet) så

behöver man ju verktyg för att bygga upp ett snyggt och realistiskt landskap med ett visst mått av fart.

Att sitta och bygga upp och superdetaljera varje basebord för hand tar helt enket för lång tid för att vara särskilt realistiskt. Och övergivna grandiosa projket med i

huvudsak DEM karta och spår och bangårdar misstänker jag att det finns på mångas hårddiskar.

Jag gör då så här.

Jag har skapat/(importerat andras) alla basebords från DEM kartor till min bana. Se bilden från Luleå som exempel.

Sedan mergar jag med Svenska skogar och kör copy /paste på hela dess yta (ej höjd förstås) till några strategiska platser på den blivande banan.
Därefter raderar jag den ursprunliga baseborden för Svenska Skogar.

Vad jag nu har är ett antal "skogsbibliotek" längs banan som jag kan kopiera och klistra in ifrån när jag bygger upp den grova strukturen på naturen runt banan.

Mitt superdelaljerande när det gäller skogen blir då reducerat till att arbeta med de skogsbryn som vetter mot spåret. Allt går mycket snabbare och kvaliteten på

skogen blir ändå jättebra.

Nu till min ide´:

Vad jag tycker vi skulle behöva är fler sådan baseboards som svenska skogar.
Svenska fält, Svenska ängar, Svenska Banvallar (särskilt den), Smålänska landskap, etc etc.

En fördel är ju att eftersom vi inte bygger gräs och träd i någon särskild utsträckning utan hämtar sådan från Download station så kommer det content som behövs

när man första gången imoprterar en såda baseboard att hämtas därifrån och det blir inget sökande efter KUD:er som fattas.

Fanns detta så skulle jag använda dessa på samam sätt som jag gör med Svenska Skogar.

Mera relalistiskt är kanske att de som så önskar lanserar "mina bästa fält, ängar, banvallar och landskap" på ett baseboard som görs tillgänlig.

Vore jag duktig på det så skulle jag göra så (men jag håller mig till att dela med mig av det jag är någorlunda OK på, som hus och så småningon rullande materiel).

Med det finns ju många som är rent otroliga på landskap som "Screenshot Tråd TRS ... " visar.

Kanske....... några av er fantomer skulle vilja visa några av era trick på det föreslagna viset?


PS Hans, du nämde nång gång en ide om "Svenska Lövskogar" har jag för mig. eller kommer någon från Sydsvensk Skogsvetenskap att få göra den? (det var ett internt SLU skämt)


MVH / BjörnL
Bifogade bilder
Filtyp: jpg skogar.jpg (205.9 KB, 175 visningar)
bjornl besöker inte forumet just nu  
Svara med citat