Visa ett inlägg
Gammal 2002-12-22, 10:22   #6
agdor
Senior Member
 
Reg.datum: Mar 2002
Ort: Söderfjäll Väddö, , Sweden.
Inlägg: 130
Standard

Citat:
quote:
Hej Agdor!
Har din rutt någon verklighets anknytning eller bygger du bara
scratch?? Lite nyfiken efter som jag själv har ett litet projekt
med uppland & roslagen på ide stadiet.
Nu börjar det ju komma så många fina svenska grejor så det kanske
kan bli verklighet av det hela.
Nej, min rutt finns inte i verkligheten. Den bygger helt på fria fantasier, men jag har naturligvis tagit intryck av den miljö jag bor i. I mina trakter är det ju Roslagsbanan i första hand.

Norra Uppland har ju varit en viktig region när det gäller järnhantering en gång i tiden. Det finns fortfarande trevliga bruksmiljöer som väntar på att byggas i Trainz. Upsala-Lenna jernväg byggdes ju främst för att ta hand om frakterna från Lenna Bruk. En viktig faktor i Roslagsbanans tillkommst, var ju frakterna mellan masugnen i Edsbro och järnbruket i Skebobruk. Lägg därtill Roslagens skärgård och dess miljöer.

Det gör ju att idèrna kring min Norra Upland Jernvägar aldrig tar slut. Man får ständigt nya uppslag bara av att åka en sväng med bilen.

Jag tror att det skulle delvis vara intressant att bygga en exakt kopia av t.ex Roslagsbanan. Men det skulle ju samtidigt vara en ganska stor begränsning. Du skulle t.ex inte kunna bygga ett stenbrott, eftersom det inte finns något utmed Roslagbanan. Men ett stenbrott är en ganska häftig miljö, så den kanske du vill ha ändå. Om du bygger "fritt", kan du blanda och ge. För mig är det viktigare att kunna skapa det jag vill, snarare än att återge verkligheten i detalj. Sen tycker jag verkligheten ska vara en förebild, men den får inte styra skapandet.

Det är när du gör misstag som du lär dig något... <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>
agdor besöker inte forumet just nu   Svara med citat