Citat:
Ursprungligen postat av fargus
vad menar du? iPhone 4 8 GB kostar ju 5000-8000 eller nåt (utan abonnemang och med abonnemang blir det billigt, men då måste man betala med pengar varje månad).
|
När jag var i din ålder hade jag ingen egen mobiltelefon trots ihärdigt tjatande. Jag fick min första ett halvår efter att jag hade fyllt fjorton, och då en av de billigaste som fanns att tillgå (Nokia 3310 för 999:- inkl kontantkort). Jag fick vara nöjd med det, vilket jag också var.
Det verkar som att du är tämligen oförsiktig med tanke på att den har gått i marken och gått sönder så mycket. Otur kan ju alla ha, men det verkar vara mer än så i det här fallet. Ju äldre man blir, desto större respekt får man för pengar och dess värde. Eftersom du säger att 5000-8000 är billigt så är det rätt uppenbart att du saknar den respekten. För mig var 5000 en enormt stor och i princip ouppnåelig pengasumma när jag var tretton. Drömmen var en Sony Ericsson P800 (den tidens "iPhone"), men 6000 som den kostade var inte ens att tänka på.
Nej, jag är nog gammal och bitter. Ber om ursäkt för detta!