Visa ett inlägg
Gammal 2013-10-31, 19:12   #2
rac_hammer
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2009
Ort: göteborg
Inlägg: 1 377
Skicka ett meddelande via MSN till rac_hammer
Standard

Det är mycket enklare än så du får börja med att gå in i content manager där du installerar allt....
1: Sedan höger klickar du på grejen du tänkt ge ett custom paint job och trycker på "clone" så du får en kopia utan att förstöra originalet ...den borde få samma namn som originalet i CM.
2: höger klicka på den nya filen i CM och välj "edit" och sedan "edit in explorer" (se bild 1)
3: Här finner du allt som grejen du tänkt måla består av och så får du leta upp rätt fil för texturen, brukar vara en jpg fil eller liknande så är det bara att öppna i paint eller det program du föredrar och måla om det du ser som du vill ha det
4: sedan när du är klar och allt är sparat så får du döpa om saken du målat med så den får rätt namn i spelet. Då letar du åter i mappen med alla filerna tills du hittar en som heter "config" öppna den i ex word eller anteckningar och leta tills du hittar en textrad som heter "username" och så ändrar du det namnet som står innom "" bredvid (se bild 3)
5: Spara ändringarna i du gjort i textur filen och i configen utan att ändra namn eller storlek på filerna utan spara bara över original filen så går du tillbaks till CM och höger klicka på föremålet du målat om och välj edit commit och så skall den finnas i spelet (se bild 2)

Hoppas det inte blev för invecklat är lite svår förklarat / R

OBS! en sak till om det är något du har för avsikt att använda annat än till personligt bruk måste du kolla upp och be om skaparens tillåtelse innan du släpper det!
Bifogade bilder
Filtyp: jpg bild 1.jpg (214.8 KB, 39 visningar)
Filtyp: jpg bild 2.jpg (214.8 KB, 39 visningar)
Filtyp: jpg bild 3.jpg (73.6 KB, 38 visningar)

Senast redigerad av rac_hammer den 2013-10-31 klockan 19:16.
rac_hammer besöker inte forumet just nu   Svara med citat