Sådär Joel.
Nu har han jobbat igenom alla objekten.
Bild 1.
När du har startat TrainzObjects och den har gått igenom alla filerna, så kommer det här fram. För mig är det ikryssat Scenery och alla dom objekten visas i listan. Vet inte riktigt om det är så för alla eller om det är någon speciell inställning som man gör där.
Men hur som helst.
Kryssa i rutan Rolling Stock, så får du fram alla lok och vagnar. Som det är på bilden.
Bild 2.
Sök upp dom vagnar som du vill lägga till passagerarstöd för i spalten name. Första spalten för mig.
När du har hittat en av vagnarna. Vänsterklicka en gång på namnet (inget dubbelklick). Då ska det bli mörkblått i den rutan och ljusblått i dom andra rutorna som hör till den vagnen.
Ta nu och högerklicka i det mörkblåa fältet. Då ska den ruta komma fram som är på bilden.
Fjärde uppifrån har du Allow invisible passangers.
Klicka på denna, så kommer bild 3 fram.
Bild 3.
Klicka OK.
Vagnen har nu fått stöd för passagerare.
Gå upp och öppna configen.
Bild 4.
Det som är i den gröna rutan har lagts till i configen.
Antalet passagerare blir 25.
Det värdet är bara att ändra på till det som du vill ha, så som t.ex i detta fall på tufftuffs vagn här. 52 passagerare.
Jag har alltid lagt in passagerare vagn för vagn. Har inte provat att markera flera vagnar på en och samma gång.
Bengan
|