Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

Visa resultat för omröstning: Vill du ha
Ja 15 33.33%
Nej 21 46.67%
Vet ej 6 13.33%
Kanske 3 6.67%
Antal röster: 45. Du får inte rösta i den här omröstningen

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-01-30, 15:21   #1
coffiehans
Medlem
 
Reg.datum: May 2005
Ort: Falun
Inlägg: 255
Standard Bana O.B.S bara spår

Hej alla trainzdiggers.
Håller på å gör en bana som kommer att del 1
gå från Stockholm till Dalarna.
Å sedan förhoppningsvis kommer att bli hela Sverige !!!.
Nu undrar jag hur många som kommer att vara intresserad,
att jag lägger ut den. Den kommer att bli bara spår å ingen
natur. Den är gjord efter Länskartor skala 0,06 Km.
coffiehans besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2010-01-30, 16:15   #2
ekankal
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
Standard

När du säger bara spår, menar du bara spår på en helt platt backe, dvs. ett tomt rutformat baseboard, å inga stationer, vägar, hus eller....?
__________________
Ekan
ekankal besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2010-01-30, 16:19   #3
bönan
Veteran
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Fagersta
Inlägg: 5 542
Standard

Det låter lite konstigt det här..

För det första: Stockholm - Dalarna finns redan i en version med landskap, dock i två olika rutter. Och för det andra, hur kul är det att köra i ett tomt landskap?
__________________
Mvh Björn

Tågklarerare, Fagersta Central, Nora, Smedjebacken och Mora
bönan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2010-01-30, 16:22   #4
Bombardier Train
Tidigare Ruben
 
Reg.datum: Oct 2008
Ort: Stockholm
Inlägg: 2 907
Standard

Det tänkte jag också... Vem tycker om att köra en bana med bara spår!? Fast vi kanske har missuppfattat?
__________________
//Bombardier Train


Bombardier Train besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2010-01-30, 16:49   #5
Kristian
Tidigare Krille400
 
Reg.datum: Oct 2004
Inlägg: 1 020
Standard

Till MSTS finns det en bana med enbart spår, där det är meningen att man ska bygga ett eget landskap. Är det något åt det hållet som trådskaparen har tänkt sig?
Kristian besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2010-01-30, 16:50   #6
rac_hammer
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2009
Ort: göteborg
Inlägg: 1 377
Skicka ett meddelande via MSN till rac_hammer
Standard

tror inte en sådan bana blir särskilt levande. jag tycker det är de runt om som gör kännslan av realism. Att köra in på en fabrik med massa rörels och liv och kroka på två godsvagnar. att köra igenom ett samhälle och stanna till vid stationen där folk bilar bussar och eventuelt spårvagnar rör sig det är det som ger liv åt banan. bara rälls låter lite ...jag vet inte enformigt? sen är ideen att göra hela sveriges rällsnät inte dumm men då får man nog göra det fullt ut. det är min åsikt kansek kan 3-4 personer på forumet ta sig an att tillverka sverige bana för bana? Ekan med sin grymma natur till exempel? (med risk för att vara högmodig) jag kanske kan bidra med lite kring samhällen och fabriker osv finns många duktiga banbyggare här kanske vi alla gemensamt kan tillverka en sånhär bana?
rac_hammer besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2010-01-30, 17:39   #7
coffiehans
Medlem
 
Reg.datum: May 2005
Ort: Falun
Inlägg: 255
Standard

Det är kul att få kritik på det man skriver.
Det är riktigt som ni skriver blir bara spår, det här med natur å liknande
överlåter jag till dom som är duktig på det.
Själv är jag helt novis på det, men det beror på att jag vill ha en bana
som är verklighetstroget. Så därför struntar jag i Naturen (Än så länge
kanske i framtiden).
coffiehans besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2010-01-31, 12:58   #8
Håkan Zaar
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2009
Ort: Sundsvall
Inlägg: 25
Standard Bra ide !

Tanken på ett virituellt Sverige som platta med spår på låter för vissa kanske inte så tilltalande, men jag tycker det låter mycket intressant.

Svårigheten att bygga upp den som en enda fil är ganska uppenbar med tanke på databehoven, men utvecklingen går fort framåt med mera ramminne (Man kan även låta en SATA-disk eller ett CF minneskort på 32 GB tjäna som arbetsminne och då går det ganska fort att läsa in ganska mycket data....
Det räcker nog inte med detta här, sedan skall programmet kunna hantera detta.

I framtida versioner av Trainz kanske man kan lägga till lite mera intelligens så att man läser in datan på ett annat sätt, dvs bara i ett visst område, skall man sedan växla viewpoint (Betraktningspunkt) så måste man ladda ett nytt område.

Att sätta samman alla järnvägslinjer på en karta kanske inte är lösningen, men om man bygger banan i moduler (Delar av Sverige) så kanske det går att genomföra.
Då kan man sätta samman de delar man vill.

Ett tidsödande arbete, - Ja, men mycket intressant.
Det kan vara intressant även för historisk forskning i framtiden om man lägger tid på att göra det riktigt bra!

Man kan återskapa vissa miljöer, byggnader och historiska spår, vackra broaroch annat intressant

Ett par saker som saknas i Trainz är bra ritverktyg så man kan rita ut vart man har byggnader och annat innan man börjar skissa upp t.ex. ett industriområde, då kan man använda byggnadernas placering och fotografier för att dra spåren rätt i området.

/Håkan

Senast redigerad av Håkan Zaar den 2010-01-31 klockan 13:01.
Håkan Zaar besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:01.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009