Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2012-04-03, 18:10   #1
bönan
Veteran
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Fagersta
Inlägg: 5 542
Angry Korrupt ace-fil när jag har sparat!!

Försöker göra hytt till Bm72 med bilderna jag fick av NSB, men det vägrar fungera. Förstår verkligen inte varför det blir såhär.

När jag är klar med att redigera bilden exporterar jag den som ACE, utan alpha - kanal. Allt ser rätt ut som ni ser på första bilden. När jag sedan öppnar ACE-filen igen ser det jättekonstigt ut, se bild 2. Någon som förstår varför??
Bifogade bilder
Filtyp: jpg hytträtt.JPG (49.5 KB, 38 visningar)
Filtyp: jpg hyttfel.JPG (109.6 KB, 39 visningar)
__________________
Mvh Björn

Tågklarerare, Fagersta Central, Nora, Smedjebacken och Mora
bönan besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:14.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009