![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#11 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Kanske löjligt att gnälla över, men vi har fått nytt bussbolag i Sundsvall (Nobina) och nya bussar. Bussarna är Volvo 7700 Hybrid och jag bara hatar dom!
Dåligt med sittplatser, hårda säten, stenhård fjädring och dom låter nått för jävligt. Varje gång bussen stannar vid en hållplats, så stannar motorn och sen kör den iväg med elmotorn tills den kommer upp i 15-20 km/tim och då rycker den den vanliga igång. Blir väldigt ryckigt och otrevligt för passagerarna. Tack och lov har dom kvar några gamla bussar och dom är fasen så mycket bättre (ja förutom miljömässigt då). Och dom har kvar några av dragspelsbussarna, som oftast går på linjen till Birsta (stort köpcentrum). Har inte sett dom nya bussarna gå till Birsta och tror inte dom kan det heller, för det är för mycket resenärer på den linjen. Och hur ska det gå efter sommarlovet med alla elever???? Då blir det inte skoj att åka buss i Sundsvall!
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |