Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2016-08-06, 21:05   #6
mikban
Medlem
 
Reg.datum: Jun 2009
Ort: Danmark
Inlägg: 1 163
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av bönan Visa inlägg
Kan tillägga att jag också är i högsta grad intresserad av att få till stationer utan mellansignaler i MSTS, jag avser bygga Siljansbanan så som den signaltekniskt såg ut före fjärrstyrnigen 1993.

Jag är osäker på huruvida stationerna var fullständigt signalreglerade, men Mora är i alla fall än idag inte det. Endast en mellansignal bortom den yttersta växeln (utfartsblocken står längre ut), tkl ger körtillstånd till samtliga tåg.
Fråga till Björn: hur kommer det påverka möjlighet för mötande AI trafik på Siljansbanan i OR?

Bild: Sveriges kanske äldsta dvärgsignal
Bifogade bilder
Filtyp: jpg dvsg.jpg (78.5 KB, 74 visningar)
mikban besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:37.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009