Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > 3D-design - DTG - Train Simulator

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2023-01-23, 02:22   #20
ADDE
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2012
Inlägg: 1 378
Standard

Jag har jobbat hela dagen med signalerna, mest för att införa en speciell funktion där signalerna visar stopp så länge inte ett tåg närmar dem, så som i verkligheten.

Men jag gav upp på detta just nu, men under tiden upptäckte jag 2 buggar i 64-Bit versionen. Dels så var försignalsbeskeden fast i VÄNTA STOPP oavsett vad nästa signal visade. Löste detta genom att be alla huvudsignaler meddela varandra vilken status de var på när rutten läses in. (Annars skedde detta bara när huvudsignalerna ändrade signalbild, då kunde föregående signal veta den aktuella signalbilden.)

En annan bugg var att en signal som inte skyddar en växel fungerade inte alls. Detta är åtgärdat.

Filen "SE H5 Signal.lua" finns nu på Github.
__________________
Mvh SummerADDE

Alla mina projekt till Train Simulator Classic är nedlagda. Jag kommer härmed fokusera på att skapa rutter och innehåll till Train Sim World i fortsättningen.

Alla mina downloads på Google Drive kommer att tas bort permament den 31:a agusuti 2024.
ADDE besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:38.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009