![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#13 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 399
|
![]()
Den erfarenhet jag har är att jag gjort kartorna i Trainz 2009 (den version jag har är 3.1, fast det kanske inte spelar någon roll) och sedan sparat som CDP.
Därefter har jag öppnat Trainz 2010 och importerat dessa dit, på samma sätt som jag laddar in nytt material jag laddat ner i CDP-format. Helt utan problem kan jag sedan köra på banorna i Trainz 2010. Däremot tvivlar jag på att man kan skapa något i Trainz 2010 och sedan spara som CDP för att sedan importera detta i Trainz 2009. Det är väl som med alla andra program, tror jag, att de inte är bakåtkompatibla. Tyvärr. ![]()
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|