![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Sep 2009
Ort: Stockholm, Norrort
Inlägg: 265
|
![]()
Hej Lan det här är mitt första inlägg.
Här finns en ritning på C4. [url="http://www.e-buzz.se/forum/showpost.php?p=220388&postcount=46"] Jag har en fin ritning från spårvägsmuseet på C1-C3 boggie, om du vi kan jag skicka den till dig? Det finns fler tunnelvagnar från SketchUp (C4, C5, C6). Här finns en massa detaljbilder på C1 och C2. [url="http://www2.sl.se/Templates/FMS/FMS_photo_simple.aspx?id=3742"] |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
Tack alla för att ni deltar med idéer och synpunkter. Allt matrial är av intresse för mig som byggare som råkade glida in på detta spår på ett bananskal (eller snarare Ketchupfläck
![]()
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
|
![]()
Lite bilder utmed Tunnelbanan i Stockholm
Bredängsgränsen: ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Slussen ![]() ![]() Mvh Johnny Nilsson |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem
Reg.datum: Jul 2009
Ort: Stockholms län
Inlägg: 498
|
![]()
Hittade lite detaljbilder på en sida, länkar lite speciella sidor:
http://www.askjoh.se/2002/2002_div_1.htm Upptäckte att även jag har lite bilder liggandes på hårddisken. Mestadels bara skit, men kanske något hjälpbart. FÖRLÅT FÖR STORA BILDER!!!
__________________
X2an! ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem
|
![]()
Kolla din mail Lan!
|
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | |
Medlem
|
![]() Citat:
![]()
__________________
Motto - De va bättre förr. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#8 |
Medlem
|
![]()
Bra undran, Det är nämligen så att jag bor i Sätra och ser delvis tunnelbanan dundra in på stationen när jag vill delvis skymt av ett jäkla kolosshus, Men men "Alltid nåt sa fan när han fick se Åmål!"
|
![]() |
![]() |
![]() |
#9 |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]()
Tog mig vägen förbi Spårvägsmuseumet på hemvägen och plåtade av kopplet + lite från hytten (fast inte någon cab är aktuell). Tyvärr glömde jag plåta kopplet uppifrån och även ta bilder av boggien, man börjar bli gammal och glömsk.
Köpte även ett häfte med ritningar på tuben + ett häfte med ritningar på Roslagsbanan och Saltsjöbanans rullande material, så det blir till att plocka fram scannern igen. Tyvärr hittade jag ingen ritning på koppel eller boggin i häftet om tuben, har vi tur, så har jag bara bläddrat förbi och missat dom. Korten är på väg upp i min Dropbox, så det kommer väl en länk inom kort, när allt är uppladdat.
__________________
Bengan |
![]() |
![]() |
![]() |
#10 |
Medlem
Reg.datum: Apr 2004
Ort: Lom - Norway
Inlägg: 1 272
|
![]()
Kan du utveckla detta? Vad menar du?
__________________
svenolov I Trainz vet man att det omöjliga är möjligt (bevingade ord myntade av Nisse). |
![]() |
![]() |
![]() |
#11 | |
Medlem
|
![]() Citat:
![]() ![]()
__________________
Motto - De va bättre förr. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|