![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
... som antagligen står för Auran Party men hellre borde kallas "Auran Pity", och står som konstruktör till hytten, för hytten fungerade inte alls.
I senare versioner av Trainz måste varenda liten mesh i hytten ha en "auto-create 1" - tag, detta har Auran Pty "glömt"!? Sen har jag tagit bort huvarna som ju finns ändå eftersom hytten finns i mittdelen och ändarna är egna "vagnar" som syns ändå och dessutom får rätt textur och följer spåret automatiskt. Har sparat några 1000 polys på detta och nu fungerar hytten mycket bra! Inget hört från Detlev, han kanske har tröttnat på Aurans(N3Vs) dåliga omhändertagande av hans utsökta modeller. Det är "skit" att gräva i gamla ofullständiga saker men jag känner att jag är en av de få som kan det, och dessutom vill jag ha Krokodilen, av nostalgiska skäl ![]() Att sitta uppbunden av massa "Licencenys" på undermåliga men förbättringsbara saker retar "Gallfeber" på mig ![]() Lite bilder på en fungerande Krokodilhytt:
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: May 2004
Ort: Tokarp, Jönköping, Sweden.
Inlägg: 916
|
![]()
snyggt.....!.. Det blir till att bygga en liten Märklinbana framåt.. med schweziska inslag.. ser ut att kunna bli en fin julklapp!
__________________
MVH /Stina-Märklinist & fåtöljrallare! |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Jul 2012
Ort: Järfälla
Inlägg: 135
|
![]()
Superbt jobbat Lan!
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Apr 2012
Ort: Vimmerby
Inlägg: 333
|
![]()
Lika snyggt som vanligt
![]() ![]()
__________________
/MVH Hugo, Småländsk loktok som byggde ÖJ, men nu bygger HWJ i trainz ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem
|
![]()
Snyggt som vanligt! Hoppas du får svar från Detlev!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
... inte ett knyst, kontaktat Auran men de vill inte hjälpa till med kontakten, så ingen ny krokodil till menigheten !!!
Men jag jobbar på den för eget bruk. Loken började byggas 1922 och var avsedda för godstrafiken över St. Gotthardpasset, men fick ibland dra persontåg där också och då försågs loken med övergångsbryggor. Loken toppade på 90 kph och med 2-3 lok kunde man hålla god fart uppför även med långa snälltåg.
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
Jag har kollat lite om Auran Krokodil:
Den första som laddades upp till DLS var en brun Be6/8 II till PreTrainz 3 år 2002 som kallades Auran Krokodil. Som contact website står "Virtualtrainz", som inte finns, och som contact email "Auran Helpdesk". Konstruktör var någon "VaughanK" som inte längre finns. Året efter kom detlev20 med sin Auran Krokodil som är nästan identisk med den första, vad gäller mesher och texturer. Hade detlev20 tillstånd av VaughanK? Nämns ingenstans! Båda dessa är gamla ruckliga saker som inte fungerar till 100%. Texturerna är utvecklingsbara men nåt tillstånd lär jag aldrig få så jag kommer nog att ge upp kampen mot Aurans (N3Vs) "idiocrasy". Att göra en ny krokodil helt från scratch och göra nya texturer är ett helt onödigt jobb när underlag finns. Men vill nu Auran ha det så, så får dom inga nya modeller av mig i framtiden!!!! En förbannad och besviken:
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|