Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2015-08-19, 17:45   #1
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard Del 9 av många

Efter tre datorkrascher, reparation som gjorde datorn ännu sämre och ominstallering av Windows (tio och en halv timme) har jag kommit halvvägs på Nynäsbanan.

Tungelsta station hade 50-talet tre spår i bredd varav spår II var omgivet av spårspärrar. Märkligt – men min SNJ-vän Ingemar förklarar:

Semaforerna var tvåvingade för spåren 3 ovh 1. Spår 2 hade spärrar och lokalt inlagda växlar i båda ändar men var klassat som tågspår, vilket innebar att när tåg skulle tas in direkt dit från linjen så gällde Säo paragraf 52.2 – d v s man visade stopp med handsignal. Efter svarssignal från tåget visades framåt. Populärt kallades denna form av signalgivning ”armar utåt sträckt (framåtsignal dagtid) och knäna böj.

1961 blev jag stationerad där. Som jag minns så var det bara en ensam motorvagn som togs in direkt på spår 2 norrifrån M-F.


Min gissnin är att det handlade om sista pendeltåget från Stockholm och som nattades i Tungelsta.

Stationens verkliga höjd är 30 meter, men i min DEM-version 35,4, Avstå är 28 kilometer och 470 meter från Nynäshamn men jag hamnde 99 meter för kort. Bra siffror med andra ord.


Nisse
Bifogade bilder
Filtyp: jpg Lokförare Manne.jpg (134.0 KB, 289 visningar)
Filtyp: jpg Broar.jpg (241.3 KB, 290 visningar)
Filtyp: jpg Banvaktsstugan.jpg (143.5 KB, 290 visningar)
Filtyp: jpg Tungelsta.jpg (237.2 KB, 290 visningar)
Nils Blid besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2015-08-19, 22:38   #2
ekankal
Veteran
 
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
Standard

Kul att se att du har ångan uppe Nisse, trots allt strul med datorer och annat spökeri .
__________________
Ekan
ekankal besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2015-08-31, 20:58   #3
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard Nisse...

. dina ansträngningar att bygga Nynäsbanan är så behjärtansvärda, och när jag ser dig använda felvända bohusstationer så blöder mitt tåghjärta. Jag samlade lite bilder från GE och annat och borde kunna få till Ösmo-typ station (och kanske Nynäshamn och ev Tungelsta ? Lite bilder på Ösmo och det jag har på Nynäshamn (som inte är möcke) - med fler kanske kan hjälpa till med bilder på dessa tre ?????!!!!

Jag gjorde med viss framgång Tyska stationer, klädda med just träshingelpanel.
Bifogade bilder
Filtyp: jpg 2.jpg (127.0 KB, 240 visningar)
Filtyp: jpg 1.jpg (83.0 KB, 241 visningar)
Filtyp: jpg DF712.jpg (237.4 KB, 237 visningar)
Filtyp: jpg DF725.jpg (248.0 KB, 237 visningar)
Filtyp: jpg Oumlsmo_C_zpsba92ee5b.jpg (212.3 KB, 235 visningar)
Filtyp: jpg 1112Ts-54.jpg (177.2 KB, 236 visningar)
Filtyp: jpg 0112Nyh-40.jpg (244.6 KB, 237 visningar)
Filtyp: jpg NynashamnStn_zpsa23fa0ab.jpg (127.7 KB, 237 visningar)
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn

Senast redigerad av lan den 2015-08-31 klockan 21:03.
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2015-08-31, 23:57   #4
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard

Mitt hjärta blöder också när jag se hur Nynäsbanans stationer förvanskas av undertecknad. Dock kom Bohusbanan med dess brutna taknockar och det var/är jag glad för.

Ett bra tips för byggare av alla former heter "www.samlingsportalen.se" som innehåller en uppsjö av bilden från i stort sett landets alla järnvägsstationer. Ett handfull exempel: Riksgränsen 96 bilder, Storuman 54, Kävlinge 18, Molkom (BJ) 20. Ösmo 11 och Tungelsta 40.

Skriv in stationens namn i fältet för driftsplats.

Nisse
Nils Blid besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2015-09-08, 14:47   #5
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard Del 10 av många

Från och med Västerhaninge, som ligger i mitten på Södertörn (halvön söder i Stockholm), börjar problemen på allvar när man bygger en realistisk 50-talsbana. Hela geografin har drastiskt förändrats med stora breda väger, broar och trafikplatser, kontor och fabriker och massor av villor och höghus. De viktiga arbetsredskapen, som heter Google Earth och Eniro map, är oandvändbara. Det underlätter inte heller att många stationshus rivits.

Hållplatsen Jordbro norr om Västrerhaninge är ett bra exempel. Jag minns hållplatsen som ett litet väntskjul och några väntande – i dag ett sammelsurium av infrastruktur; en stor pendeltågsstation, bangård. Industrispår. Jordbro var f ö tänk som Strockholms storflygplats till dess marinen avfyrade ett veto.

Sammantaget: Det är ytterst svårt att orientera sig fram.Nu gäller för mig i hög grad de gamla spårplanerna och bilder. I avsknaden av en äldre linjebok har jag ingen aning om var vägkorsningar skall placeras. De gamla vägarna har ätits upp av samhällsutvecklingen.

I och med den här etappen har en milstolpe för banan passerats. Lans stationsbyggen har kommit in och gett banan dess rätta ansikte. Här finns också prototypen till Äldre perrong, som jag tagit fram.

Resan med Nynäsbanan har nu passerat 32 kilometer, 23 kilometer återstår till Älvsjö. Mina mätningar visar att stationen hamnat 275 meter för långt norrut. Det är mycket, det. Eftersom detta är en DEM-bana är höjden intressant; 40 meter mot verklighetens 34.

Nisse
Bifogade bilder
Filtyp: jpg Mot Vha.jpg (209.6 KB, 197 visningar)
Filtyp: jpg Vha stn.jpg (203.5 KB, 197 visningar)
Filtyp: jpg Västerhaninge.jpg (189.5 KB, 197 visningar)
Nils Blid besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2015-09-08, 18:29   #6
Bengan
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
Standard

Historiska kartor kanske kan hjälpa till med vägkorsningarna och vart stationshusen låg m.m.

https://etjanster.lantmateriet.se/hi...c&swedish=true

Västerhaninge.

https://etjanster.lantmateriet.se/hi...33&archive=RAK

Handen

https://etjanster.lantmateriet.se/hi...33&archive=RAK
__________________
Bengan
Bengan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2015-09-08, 18:32   #7
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard

Bra jobbat Nisse!
Snart kommer alla stationer, banvaktsstuga och godsmagasin där man själv kan välja tidsepok, sen får du byta ut så att stationerna blir de rätta och förses med "adekvata" servicebyggnader..
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2015-09-13, 14:51   #8
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard Del 11 av många

Handens station (38 km från Nynäshamn) är intressant. Här kan jag för första gången få en indikation har pass exakt en DEM-karta är. Anledningen är att jag har två rätt säkra mätpunkter; nämligen hans station som är inprickat +-20 meter och Nynäshamn +-10 meter. Jag har mätt avstånden i Google Earth och DEM-banan. Det visar sig då att DEM-kartan är 104 meter för kort. Med hänsyn till mätfel ett rasande bra resultat.

Däremot är jag inte nöjd DEM-kartans höjd- och längdsiffror; station Handen ligger 10 meter för högt och 304 meter för kort. Här ska man tänka på att spårdragningen är rätt grov och påverkas av den kuperade terrängen.

Kontaktledningarna i en 50-tals bana förvånar säkert. Anledningen är enkel – Nynäsbanan skall den den är färdig delas upp i två banor, dels Nynäsbanan Old (äldre signalsystemet, 50-tal), dels densamma Mod (ljussignaler, 70-tal). Det är lättare att lägga in kontaktledningar innan skog planterats.

Liksom Lan med Nynäsbanans stationsbyggen jobbar jag med bilder. Hur jag lyckats vsas i bildfilen har under. Ett problem med Lans byggen har varit, att jag fått gjort ständiga revideringar – dock ett nöje.

Handen har bjudit på utmaningar, främst den svängda träperrongen som består av 25 splines, vilket innebar 50 vertex att hålla reda på och placera in exakt rätt. Totalt innehåller bangården 186 vertex.

Grunden är Bengans DEM-karta och spårplaner från 1919. akyuella in i 70-talet. Enligt planen var Handen utrustad med s k vattenhäst som försörjdes av en vattenbehållare vid stationsplanen och ett pumphus med nedgrävda ledningar.

I fortsättningen bygger jag efter kartor från 1905 – det blir roligt, det.


Drevviken nästa... ...nästa Drevviken.

Nisse
Bifogade bilder
Filtyp: jpg 1 Handen.jpg (222.6 KB, 167 visningar)
Filtyp: jpg Bild 2 A.jpg (187.4 KB, 166 visningar)
Filtyp: jpg 2 B.jpg (266.6 KB, 165 visningar)
Filtyp: jpg 3 A.jpg (142.8 KB, 166 visningar)
Filtyp: jpg 3 B.jpg (155.7 KB, 164 visningar)
Filtyp: jpg Pumohuset.jpg (209.8 KB, 165 visningar)
Filtyp: jpg Skärning.jpg (246.7 KB, 166 visningar)
Filtyp: jpg Vertex.jpg (276.2 KB, 164 visningar)
Nils Blid besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:05.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009