![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 729
|
![]()
[quote=lan;301498
skall vara så här: extensions { family "X7" pantograph 1 } Hur Svenolovs skript hanterar denna tag vet jag inte men det gör att åsnan nu rör på sig ! om man försöker köra åsnan ensam så rycker det bara lite i den - men om man trycker på End så används piskan och åsnan springer! Bengan, vilka mellanvagnar och manövervagnar har detta åsnesyndrom ? åsnefösare LAn[/QUOTE] Testade att sätta pantograph till 1, men fick inte att det gjorde någon som helst skillnad mot tidigare, den sniglar sig fortfarande. Men om man har en ensam manövervagn så kan man efter att taggen ändrats höja pantografen (knappen är inte grå) vilket gör att DCC-reglaget går att vrida. Dock så står vagnen helt still. (eftersom den inte har någon motor, bara en vagnsengineconfig)
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]()
Det är inte bara Cox7 som strular, det är tyvärr alla manövervagnar.
Har satt ut alla manövervagnar kopplade till Xoa7 och då blir det ingen fart på henne. Därefter gjorde jag test med BJ motorvagn till samtliga manövervagnar med samma resultat. Efter detta, så satte jag ut BJ Ds och BJ O framför manövervagnarna och då blev även dom bromsade. Testade på en annan testbana och då drog Xoa7 iväg med manövervagnen till X9 utan problem, men en annan motorvagn fick problem med en annan manövervagn. Lätt även ett utomstående lok få dra en av motorvagnarna, samma problem där. Så något knas är det med manövervagnarna i denna serie.
__________________
Bengan |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]()
Vi kan nog utesluta Engineconfig 4 axlar bromsad KKP.
För jag provade att sätta ut andra vagnar med samma enginefile och då drog dom iväg. Vad är det för något som skiljer manövervagnen till X9, mot dom andra manövervagnarna? Motorvagnarna fungerar ju tillsammans med henne.
__________________
Bengan |
![]() |
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|