Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2005-02-28, 20:44   #10
LokKalle
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2002
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 535
Standard

Till Bengan

Känner igen det där. Kloka kvinnor gör man bäst i att vara rädd om.

Micke!

Råkar faktiskt ha ett nästan färdigt liftlok i min lokverkstad. Har försökt att förstå mig på den där pdffilen eller vad det heter om hur man bygger en strömavtagare. Begriper nada i stort sett. Hmmm...Jag har en plan! För att fixa så det går att köra liften med panknappen behöver jag.

En gmaxfil på en strömavtagare så jag kan lura ut vad jag skall kalla punkterna.

En config till en strömavtagare så jag vet hur jag skall skriva min config.

Det ovan skal vara till en enkel strömavtagare. Har inget emot att få dessa underlag till en dubbel också. Kan få nytta av det sedan.

Så en rakborste och två gummiband...nä. Jag skojar. Kan du Micke eller någan annan fixa ovan ting så skall fixa en Y7 med lift. Min mailadress finns tillgänglig för er som kan om detta.

Kalle







KAH
LokKalle besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:16.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009