![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Får tacka igen för era tankar kring detta!
Tror det blir digitalt i skala H0 nu. Då är ju frågan, vilket märke? Nån som vet av nån bra startbox? Funderar på att köpa på mig några Y6 kåpor från Jeco... Nån som har nån erfarenhet av dessa? Bra eller dåliga?
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Uno Miltons anläggning på Tekniska har jag allt sett. Tror inte jag kommer i närheten av den!? Men det är ju så man vill det ska se ut!
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |
Niträknare & STW-member
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Segeltorp, , Sweden.
Inlägg: 1 428
|
![]() Citat:
Det viktiga är hur kul du tycker det är att bygga saker själv och hur nöjd du är med resultatet när du gör det. Mitt förslag är att du tittar lite på vad som finns som byggsatser och provar att bygga någon vagn i lugn och ro. Du skrev ju att du ville ha bara några få och små fordon så då kanske smalspår är rätt för dig. Sen har du inte nämnt det viktigaste, förebild och tidpunkt. En bra början är att köpa några MJ tidningar och läsa lite innan du sätter igång.
__________________
Kenny |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Jan 2005
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 809
|
![]()
Kennys råd om smalspår är nog inte dumt om du tänker bygga mera själv! En till fördel då är ju att du kommer undan med betydligt snävare kurvor än i vanlig HO.
Nackdelen för en mindre händig som mig är väl att utbudet i smalspår är ännu mindre men i övrigt har det ju nästan bara fördelar på mindre ytor. Som plus så är ju fordonen mera charmiga med ![]() Den billigaste början på digitalt i 2R får man väl med Rocos Locomouse i en startsats, den räcker nog långt om man "bara" vill köra manuellt. Har du tänkt dig att även kontrollera växlarna via digitalt "ställverk" eller knappsats så får man nog gå upp ett steg till Lenz eller IB. Kan löna sig att tänka igenom hur mycket du vill kontrollera digitalt eftersom ex Rocos system är nästan dyrare att bygga ut och då kanske man lika bra skall satsa ett steg längre från början. Angående Märklin så visst har det fördelar med driftsäkerhet och slippa polvändning osv men personligen kan jag inte med dom där små tapparna i mitten... Har faktiskt en Märklinanläggning nerpackad på loftet men den har en 20 år på nacken nu och tänkte att brorsans ungar kan få leka med den sen. Den gör sig bättre som leksak än mina N-skale lok ![]()
__________________
/MVH Patrik ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |
Medlem
|
![]() Citat:
Om det bli H0 så tycker jag startsatserna från Märklin är trevliga. Där får du ju direkt digitala saker. Om du nu köper de senaste startsatserna.
__________________
Mattias Andersson |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Niträknare & STW-member
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Segeltorp, , Sweden.
Inlägg: 1 428
|
![]()
Jag kommer tillbaka till mitt grundtips. Köp några bra tidningar och skaffa dig en bild av vad som andra håller på med och se om det är något som tilltalar dig.
Det sämsta du kan göra är att köpa en startsats innan du vet vad du egentligen vill ha. Några tidningar som är ett absolut minimikrav är Narrow gauge and shortline Gazette Continental Modeller Railway Modeller Model Railroader Railroad Model Craftsman samt någon av de tyska Eisenbahn Kurir Eisenbahn magazin MIBA. Glöm inte heller svenska Allt om Hobby och Smalspårigt. Läs titta på bilder och annonser och se vad som finns. Gör så några månader innan du slår till vad gäller skala. Under tiden kan du spara lite pengar till första loket, köpa på dig lite verktyg och ordna en bra plats att bygga på. Tänk på att du troligen kommer att tillbringa mycket tid vid byggplatsen så en stadig skiva, hurtsar för verktyg och material, bra belysning, plats för att lägga upp ritningar och en ordentlig stol är ett måste. Passa också på att bygga några modeller i olika material så du ser vad som passar dig.
__________________
Kenny |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem
Reg.datum: Sep 2003
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 45
|
![]()
Hej pierre!
Kul att du funderar på att skaffa en modelljärnväg... Jag instämmer med Kennys tips om att fundera vad för slags järnväg du vill ha och planera innan du köper något. Om du sen väljer Växelström (Märklin) eller likström (Roco,Piko,Fleichmann,Lima mfl) är mindre viktigt. Tänk på att ju snävare kurvor du har på en anläggning ökar risken för urspårningar samt begränsar kraftigt vilka lok och vagnar man kan använda, mindre än 70 cm kurvor är inte att rekommendera om man skall köra med normala tåg. Själv planerade jag i drygt 2 år innan jag bestämde mig för vad jag skulle satsa på. I mitt fall blev det likström och Piko digital tack vare att jag fick tag i ett antal grundsatser (startset) till ett mycket bra pris. MJ specialisten i Vimmerby säljer fortfarande dessa satser till en hyfsat billig peng och har dessutom bra sortiment på extra lok, räls, växlar och annat som är bra att ha. Andra mycket bra butiker är Tåg & hobby i Luleå, Eurohobby i Helsingborg, MJ Hobbyexperten i Stockholm. Har man tur kan man annars handla billigt begagnat på de olika auktionssajterna på nätet. Vad det gäller Jecos Y6 ![]() MVH Kenneth "Knubbsälen" Andersson Växjö |
![]() |
![]() |
![]() |
#8 |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]()
Pierre.
Nu tänker jag knycka lite av din tråd. Hoppas att du ursäktar. Det har ändå med modelljärnväg att göra, så jag tyckte att det var lite onödigt att öppna en helt ny tråd för detta ändamål. Är det någon som vet om Andi06 har utgått från någon av modelljärnvägstillverkarnas växlar som han har gjort till Trainz. Själv tycker jag att det är lite konstigt. Att alla dom stora tillverkarna inom modelljärnväg som Märklin, Roco, Fleischmanns, Peco m.m. inte har satsat på att få sitt sortiment av räls och växlar gjort till Trainz av Andis typ. Är dom rädda för att tappa marknadsandelar tro, eller kan det vara så att dom inte känner till Trainz överhuvudtaget. Själv tror jag att dom skulle tjäna på detta i långa loppet. Att man sitter och spånar lite hemma med Trainz och bygger en bana i H0 eller N skalan och att man sen även vill förverkliga denna i ett riktigt modellbygge. Många har ju alltid drömt om en tågbana, men det har stannat vid drömmar. Med Trainz/MSTS har ju det steget gått lite längre än bara drömmar. Med deras fasta rälsbitar, så tror jag att det blir fler som går från drömmar till Trainz/MSTS och sedan uppfyller sina drömmar. Någon som har hört, om något har varit på gång tidigare eller är på gång om detta. Inga kontakter tagna från Auran till tillverkare tro. (Nämner Trainz mer, p.g.a. att det är mer åt modelljärnvägshållet) Någon med bra kontakter med Auran, som kanske har lust att ta upp ämnet. Host, host. Kenny.
__________________
Bengan |
![]() |
![]() |
![]() |
#9 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Märklin lär det inte bli tack vare mitträl (piggar) och släpsko. Jag förstår dock dom som väljer Märklin, då det är kvalité i deras grejer!
Skalan kommer bli H0, då det finns störst utbud till den. Då jag inte "skiter pengar", så tänkte jag försöka mig på Jecos Y6 kåpa, men blir inte kåpan bra, så får jag spara ihop till deras färdiga modell istället. Såg att Heljan ska släppa en T21 och den skulle jag gärna vilja ha till banan. Men först kommer nog banan trafikeras av tåget i start-satsen... Jag har väldigt många frågetecken än att reda ut innan jag kan sätta igång. En start-sats borde jag dock kunna köpa oavsett vad jag sen bestämmer mig för att bygga!? Om märke inte spelar nån roll, så får jag börja kolla efter billigast möjliga då. Mina tankar kring detta är: En svensk bana. Enkelspår och ingen kontaktledning. 2-3 slingor i lika många nivåer. En liten station eller industri (typ timesaver) i mellannivån. Några uppställningsspår bakom en kuliss. Tågen ska oberoende av varann kunna gå på sin egen slinga. Det måste finnas förbindelsespår mellan slingorna. Blir det en liten industri, ska ett tåg kunna växla vagnar där, oberoende av dom andra tågen. Teddy som gräs och fin sand som banvall. Nån tidsperiod vill jag helst inte ha. Skulle vara skoj att kunna köra både äldre och nyare tåg... Angående ditt (Bengan) inlägg, så handlar det ju om modelljärnvägar och allt prat om detta ämne får diskuteras i denna tråd. Tråden är inte bara menad för mina tankar/idéer. Den är gjord för allas tankar i detta ämne!
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |
![]() |
#10 |
Medlem
|
![]()
När man ser vissa modelljärnvägar ser det ofta VÄLDIGT plottrigt ut när det kommer ett Ga på en 1990-talsanläggning med blå Rc-lok och X2or, tycker jag, alltså. För att klara detta kan man göra såhär: På min modelljärnväg, (som syns litet i en annan forumtråd)
Kör jag strikt med tåg från 80-talet, gärna det tidigare 80-talet, runt 85 eller sådär. För att få mina Y6/ångtågslaster tillfreds, har jag skapat en liten museiförening som huserar i banans lokstall. På så vis kan man få både äldre tåg och tåg från den epoken man vanligtvis kör. Är man, som jag, niträknare, bör det ju ändå vara fordon som fanns/finns kvar idag. Därför funkar inte t.ex. tidigare nämnda Ga-lok, ty alla byggdes om med långpanna á la B-lok på 20-30-talet.
__________________
![]() Hälsningar från Johannez H Senast redigerad av 343kakaII den 2006-02-21 klockan 22:01. |
![]() |
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|