Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2006-05-20, 09:51   #22
Bengan
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av simonbertilsson
I Eslöv beror det snarare på "robotarna". De kan stå med bussen vid ändhållplatsen och vänta tills det är dags för avgång (d.v.s. 10 minuter efter tidtabellen...)
Avgångstiderna i en tidtabell är i ca: 99% av fallen, frågan om när bussen tidígast ska avgå och det är också bara ca: tider i tabellerna.
Så inget fel, med att en buss avgår 10 minuter efter vad det står i tidtabellen, bara bussen hinner fram till nästa tidsreglering i tid.
Men bussen, ska stå till trafikanternas förfogande ett visst antal minuter innan avgång. Tiderna kan variera, beroende på vilka avtal som har slutits mellan beställare och bussbolag.

Men, kan hålla med om att 10 minuter verkar lite saftigt.

Här i Stockholm (SL) räknas bussarna och tåg som sena efter 5-10 minuter beroende på turtätheten. Avgår bussen mer än 50% sent, så räknas den som inställd och bolaget får betala böter till SL (Gäller ej om förseningen beror på trafiken).
__________________
Bengan
Bengan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:44.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009