Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2006-06-03, 13:37   #1
Jonmpa
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2006
Ort: Vårberg
Inlägg: 1 011
Skicka ett meddelande via MSN till Jonmpa
Smile

Ja hennes färger är fina, men åka med henne skulle jag inte göra frivilligt, jag skulle åka med Victoria I Viking Cinderellas Tvilling, hon är så lik i utseendet fast en del mindre. Mvh Johnny Nilsson
Jonmpa besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2006-06-03, 21:47   #2
HemuleN
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2005
Ort: Sthlm
Inlägg: 143
Skicka ett meddelande via MSN till HemuleN
Standard

Bilden på Silja Europa är nog favoriten, Synd bara att den är riktigt tråkig att åka med.
__________________

Kommentera gärna vad och hur ni vill!
HemuleN besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2006-06-03, 22:35   #3
alex
Medlem
 
Reg.datum: May 2003
Ort: Östergötland
Inlägg: 864
Standard

Riktig fräna(osäker på stavningen) bilder på riktigt snygga båtar.
__________________
Mvh Alexander
alex besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2006-06-04, 01:18   #4
Jonmpa
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2006
Ort: Vårberg
Inlägg: 1 011
Skicka ett meddelande via MSN till Jonmpa
Smile

Tack så mycket för det, men säger du det, är Europa tråkig att åka med, men inte tråkigare än Amorella får man väl hoppas.
Mvh Johnny Nilsson
Jonmpa besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2006-06-04, 01:35   #5
Labonte
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2004
Ort: Ljungaverk, Ånge, Sverige
Inlägg: 41
Skicka ett meddelande via MSN till Labonte
Standard

trevliga motiv

skulle dock ge en hint om att köpa ett Polarisationfilter till dina objektiv, det ger en hel del förbättring på dina bilder


exempel vad det blir för skillnad:
Utan filter


med filter


en ganska kraftig skillnad i bilden för en sån skillnad i hur bilden blir, dock, dock suger den lite ljus ifrån objektivet så man får vara uppmärksam på slutar tiderna, men det ska väl inte vara nått problem om man ändå har en systemkamera eller!!??
Labonte besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2006-06-04, 02:00   #6
Jonmpa
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2006
Ort: Vårberg
Inlägg: 1 011
Skicka ett meddelande via MSN till Jonmpa
Smile

Jag har inte den blekaste aning, det där var ett steg över den nivå jag ligger på nu, jag vet ingenting om slutartid och sånt, jag ställde in kameran på ISO 100, motivläge P på motivvalsratten sen försökte jag fota rakt och stadigt och zooma lagom mycket, försöka få objekten mitt i fokuseringsområdet så att dom hamnade ungefär mitt i bilden sen tryckte jag av, men bara en sån sak krävde en del skärpning och koncentration, ofta när jag zoomade in så ville objektet inte vara mitt i fokusområdet, men jag fixade och trixade, men några bilder från igår blev inte så här bra som dom jag visade här, det kan jag försäkra.
Mvh Johnny Nilsson
Jonmpa besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2006-06-04, 02:41   #7
Labonte
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2004
Ort: Ljungaverk, Ånge, Sverige
Inlägg: 41
Skicka ett meddelande via MSN till Labonte
Standard

oftast är det en stor fördel att inte har objektet centrerat på bilden, läs på lit eom tredjedels regeln, och ,många andra fotoregler, glöm sedan bort allt du har lärt dig, och börja fotografera därefter och bli en proffsfotogtraf som tjänar dom stora dollarsana....
Labonte besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:07.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009