Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > 3D-design/Ommålningar - MSTS / Open Rails

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-05-23, 19:33   #29
Sigma
Medlem
 
Reg.datum: May 2005
Ort: Sweden
Inlägg: 170
Standard

Tack alla! .

Såg att jag har satt SS märket lite fel, även siffran 17 på Lidingövagnen är av fel typsnitt. Ska ordna till det.

Men nu till lite tekniska nyheter!, har fått igång "envorimental mapping"/"Gloss maping". Detta gör att tåget blänker på ett nytt sett, och att solen lyser upp tåget bättre. Men säg till om ni tycker att den såg bättre ut förut. MSTS klarar även av "bump mapping" som jag ska försöka få igång också.



Bevis på att bump mapping fungerar och hur det ser ut i MSTS (inte mitt tåg):
__________________
Sigma besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:23.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009