Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2002-10-08, 17:06   #6
LarryB
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2002
Ort: Jonsered, Sweden.
Inlägg: 329
Skicka ett meddelande via MSN till LarryB
Standard

Hej!
"Been there -done that"
När jag i helgen blåst hdd:n och la in XP igen kom till min stora förvåning min bredbandsuppkoppling (ComHem) igång utan att jag ens gjorde nåt. Jag hade loggat in på nätet med LF Connection Keeper från en annan maskin (har tre i nätverk hemma) och lät nätverkskabel mm sitta i under installationen. Det lilla underverket inträffade att nätverket konfigurerades automatiskt, blev jag impad? Sen beror det ju lite på, men du har väl en bootbar CD-spelare, så kasta i skivan när du samlat mod och läs på skärmen. Sen ett råd som du kanske sett i min "sympati önskas"-tråd: partitionera! Jag la en C: för systemet+office, en D: för program som installeras separat och en E: som arkiv för dokument, nerladdade programfiler, musik mm.
Rasar sen windows är det "bara" att blåsa den partitionen, resten finns kvar, visserligen med en del strul i saknade start-menyer mm.
När det gäller Norton installerar du bara om det och gör en ny registrering, uppdateringsabonnemanget startar om vi den nya installationen.


/Lars B


Edited by - LarryB on 08 October 2002 17:08:57
LarryB besöker inte forumet just nu  
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
LES MEG [Behöver hjälp med ommålning] fanta 3D-design/Ommålningar - MSTS / Open Rails 1 2002-09-29 15:46
Hjälp efter jag har målat om... prymikom MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 11 2002-08-06 14:23



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:02.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009