Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2009-05-24, 01:36   #11
svenolov
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2004
Ort: Lom - Norway
Inlägg: 1 272
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av MerApple Visa inlägg
Så är det möjligt att åtgärda detta problem eller inte?
Som roberth sa så fungerar en standardsignal i Trainz på detta sätt. Med mina signalskript för svenska signaler är det problemet redan löst. De signalerna "förstår" vilken blockriktning som gäller.

Såg också att du hade ställt en annan fråga, i tråden för dessa svenska signaler. Det är fortfarande ingen modellbyggare som släppt ut några signaler ännu, men det finns ett antal demosignaler att ladda hem här: http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=22820

Den som blir först ut med att använda mina skript blir förmodligen korvtiger. Samarbetet med honom fortsätter.
__________________
svenolov

I Trainz vet man att det omöjliga är möjligt (bevingade ord myntade av Nisse).
svenolov besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:44.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009