![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Det roliga, om man får kalla det de, är att det står hur många polygoner, eller snarare faces objekten har på dina bilder!
I samma rad högst upp i Blender, som du har file, add, timeline osv så har du en mätare som i den sista bilden säger: Fa:0-1104 Det står för faces, 0 på det aktuella(markerade) objektet, 1104 på hela modellen. Att räkna polygoner precis som gMax är egentligen fel eftersom en polygon består av flera faces. Men vad jag vet så räknar ibland gMax faces på grejer som är gjorda "för hand" och polygoner på andra mesher som t.ex. färdiga boxar och sådant som man sätter ut, så man kan inte vara riktigt säker på det där programmet. Mitt tips är att du på texturerna mörkar ned dem. Då blir de oftast naturligare. Annars får man rekommendera ett ordentligt grafikprogram. Om du inte har lust att köpa ett så kan du ladda ned Gimp, det är gratis och det är (ska vara) väldigt bra.
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Nov 2002
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 535
|
![]()
Haa ha ha!!! Hej KorvTiger
Jaha. Då var det problemet löst. Trodde tp korgen bestod av fler polygoner. Då kan man ju ladda på lite mer detaljer om man vill. Tack för tipset ang. textureringen. Skall se vad jag kan göra med det. Gratulerar till dig och de andra i X7/U7 gänget. Den ser verkligen fin ut.I morgon skall jag hämta trainz 2009 i spelbutiken i Lidköping så jag kan ladda hem liet grejor som ni skapat en tid. Kommer nog med lite sökningar om hjälp framöver då det blir dax att sätta de första byggena på spåret gjorda i blender. LokKalle
__________________
KAH |
![]() |
![]() |