Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-04-22, 06:29   #3
benkegbg
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 394
Standard

Tack för svar.
Problemet är att jag gjort som du säger, dvs gett den osynliga växeln ett namn "Yxberget Vx01" och växeln i sig "1 9 0 1 1 Yxberget Vx01". Tryckt på snabbknapp och sparat 2 gånger. Den röd/gröna pilen syns bara i surveyor men inte i driver.
Fortsätt testning och undersökning pågår.
Jag vill använda mig av Ekankals "rals m spik" men blir kanske tvungen att köra med de spår som är avsedda för växeln istället.
Bilder kommer snart. Jag är president i mitt land som heter Bensland. Även direktör för bolaget Bensland Järnvägar där. I huvudstaden Benstad så får folket åka med Benstad Buss.
Bensland är som en stor fyrkant 24x30 baseboard. Själva huvudstaden ligger mitt i landet. Utmed fyrkantens sidor kommer andra städer och byar att ligga så att det blir liksom en jättestor ring runt Benstad. Från Benstad kommer "ekrar" att gå ut i de fyra väderstrecken N-Ö-S-V till den "ringen". Detta är vad jag jobbar med.
Hälsningar
Bifogade bilder
Filtyp: jpg Bensland.jpg (13.1 KB, 115 visningar)
__________________
Benkegbg
Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg.
benkegbg besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:02.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009