Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-04-19, 18:05   #1
Marcus Gustavsson
Tidigare v10
 
Reg.datum: Nov 2005
Ort: Halmstad
Inlägg: 2 513
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av lan Visa inlägg

Biljettången blir en särskild historia som LokKalle satt igång så den återkommer vi om!
Kan det vara något i stil med en sån här kanske ? http://i185.photobucket.com/albums/x...2/IMAG0138.jpg

Hur som helst, hela det här projektet är fantastiskt! underbart jobbat av er allihopa!
Marcus Gustavsson besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2011-04-19, 18:42   #2
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Wink Tankar kring nya idéer och impulser

Citat:
Ursprungligen postat av Marcus Gustavsson Visa inlägg
Kan det vara något i stil med en sån här kanske ? http://i185.photobucket.com/albums/x...2/IMAG0138.jpg

Hur som helst, hela det här projektet är fantastiskt! underbart jobbat av er allihopa!
Tack Marcus men, jag fick en "bättre bild" av Kalle som jag klippt till! Frågan är om man kan anförtro detta verktyg åt Åssbon att sköta??? Han brukar ju låsa in sig på toaletten och läsa/dricka GT!
Allvarligt talat, för att utmana Svenolov leker jag med tanken att när de "yttre" gaveldörrarna öppnas vid stationsuppehåll eller hopkoppling sker till annan vagn, så kan ju, inte nödvändigtvis Åssbon (han är ju lokförare, men det kanske var lokförarens jobb i dessa besparingstider?), men nån annan sätta biljettnyckeln i låset och vrida om? "Animeringar ä mitt liv dä" för att "travestera" Monica Zetterlund i Söderkåkar om nu detta spektakel ännu är bekant mitt i "Robinson-hysterierna" (På TV4 då).
Bifogade bilder
Filtyp: jpg biljettång.jpg (93.7 KB, 218 visningar)
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2011-04-20, 12:34   #3
stickanw
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2002
Ort: Vårby, Huddinge, Sweden.
Inlägg: 324
Standard

Lan dina Y6or verkar bli något extra och inget ont sagt om de äldre vagnarna då. Ser fram emot dessa då det blev mycket åkande med den typen från Boden till Gällivaara som det en gång hette. Jag vill minnas att en del vagnar hade en trätrall av rätt smala ribbor på motorhuven, tror inte att det var någon standard utan snarare ett skydd för motorhuven på vissa vagnar eftersom många som skulle till Torneträsk och andra sjöar för att vinterfiska lade ifrån sig isborrar och andra vassa eller hårda föremål på huven. Jag förstår att det känns mer meningsfullt att göra det du gör om man får positiva kommentarer eller annat. Men ibland tryter orden, räcker inte till och då kan det vara bra att titta på siffran för visningar, Jag tror att ingen annan tråd har haft så många visningar på så kort tid, och jag skulle vara glad om min tråd med Bodenbanan hade en hundradel av den tråden men man får vad den är värd i intresse. Tack för ditt femomenala arbete med denna ström av fordon.

Stickanw
__________________
Ningening

(som jag som barn uppfattade ljudet av rälsskarvarna vid
30 minus eller kallare när tåget gick fort över dem)
stickanw besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:54.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009