![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Veteran
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
|
![]()
Det är inte slanten det handlar om (för mej i.a.f.), det är "tattar"-tagen N3V kör med.
__________________
Ekan |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2008
Ort: Gävle
Inlägg: 1 535
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Oct 2005
Inlägg: 33
|
![]()
Personligen kommer jag inte ens in på dls:en, det står alltid att servern är full-försök senare.
/Stefan |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Apr 2004
Ort: Lom - Norway
Inlägg: 1 272
|
![]()
Jag tror att Ekankal gav ett bra tips för många poster sen i detta ämne. Klicka en gång till, sen en till... Fungerar alltid, om man har tålamod i 15 sekunder.
__________________
svenolov I Trainz vet man att det omöjliga är möjligt (bevingade ord myntade av Nisse). |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 881
|
![]()
Visst ekankal jag kan också skriva fel. 2010 skall det vara. Men felet kvarstår ändå. Jag har också en First Class Ticket men det kan ju knappast vara svaret på frågan.
Jag har fortsatt att undersöka felet och sett att det gäller inte alla saker på DLS. Jag prövade att ladda hem ett lok, KUID 433305:100103:1 och det gick bra. Visserligen saknas det delar men ändå. Men går jag över till rälsen KUID 283523:38012:3 där jag först stötte på felet är det stopp. Det gäller hela den serien, ingen går att ladda ner via CM 3.3. Jag har också prövat att ladda hem andra saker från 283523 men det har gått bra. Vidare så har helt slumpmässigt prövat att ladda hem olika saker och visst det mesta verkar gå bra men mycket går inte att ladda hem. Så här ser det ut. CM 3.3 - Download Helper.jpg |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | |
Veteran
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
|
![]() Citat:
![]() ![]() ![]() Sen vill jag be om ursäkt, om du tog åt dej av ironin, den var helt riktad till ovan nämnda företag. Egentligen var hela inlägget bara en onödig post av mej, eftersom att jag inte hade tillstymelse till ett vettigt svar åt dej heller. SORRY.
__________________
Ekan |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem
Reg.datum: Mar 2010
Ort: Skåne, Linderöd
Inlägg: 510
|
![]()
Om jag har läst din ursprungliga fråga rätt. Så kan du inte hämta hem och installera objekt med ett frågetecken före.
Jag kan lunga dig med att du behöver inte installera om trainz. Det är lika för min del. Frågetecknet betyder att det specifika objektet inte finns på DLS. Åtminstone som jag har uppfattat saken om man läser på det engelska forumet. Dom gånger jag provat ladda ner ett objekt med frågetecken, har det blivit en röd rad längst ner på CM3.3. Där står något om att "URL could not be found on DLS" om jag kommer ihåg det rätt. Och jag tror att ? betyder "location unknown"
__________________
Bygger numera i Tane /Björn |
![]() |
![]() |