Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-08-19, 17:43   #2
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Ser mycket lovande ut, fortsätt i denna riktningen!

Att bygga upp vagnen med flera objekt är smart, det burkar vara lättare att ändra och kolla då. Varje objekt få ju en egen UV-map, men de kan ju självklart mappas på samma texture! Så du behöver ju bara en texture även om du har flera objekt. Lägg på samma material på alla objekt och mappa dem. Dock så skall ju hjulen ha en egen liten texture då de är en egen asset.
Jag rekommenderar att du har en platt yta som träsidorna och golvet och sköter brädandet med en texture, det sparar man polygoner på, som ändå skulle vara i stort bortkastade då det inte gör någon egentlig visuell skillnad.
Märkningen målar du bara på texturen (i ett eget lager i elements, så spara alltid i en PSD-fil så att du har alla lager kvar! Texturen sparar du ju självklart sedan som .tga)
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:53.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009