![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Ja det beror nog på vilka linjer man åker. Jag åker mest linje 1 Bergsåker-Alnö (till och från stan) och ibland Linje 2 (till och från Birsta).
Linje 1 passerar ju en gymnasieskola och så är det trafikljus på Bergsåkersbron och det har varit mycket vägarbeten i Skönsberg p.g.a. brobygget över sundsvallfjärden. Förr gick det två linjer förbi skolan och det var inget brobygge och då fungerade tidtabellerna. Ska man ta bort en linje, får man sätta in fler/större bussar tycker jag. Och ang. brobygget, så får man väl räkna in det i tidtabellen (dvs att sträckan kommer ta längre tid att åka). Linje 2 går ju till Birsta köpcentrum och det är oftast mycket folk som åker till och från det. Förr var det alltid ledbussar denna sträcka. Med ledbuss fungerar det bra, men dom här nya, små, löjliga bussarna blir knökfulla direkt! Nu kommer det såklart bli bättre, när nya bron i Bergsåker och bron över sundsvallsfjärden är klara. Och efter vi fått dom nya ledbussarna. Men faktum kvarstår att vi resenärer varit utan en väl fungerande busstrafik i ett halvår och att dom stackars chaufförerna fått sämre villkor och arbetsmiljö (inget stressar upp någon så mycket, som när man inte kan utföra sitt jobb ordentligt). Dom nya bussarna är bra för miljön, men det är det enda som är bra med dom och visst låter det bra, att dom går på batterier tills dom når runt 15km/tim (borde vara vid 50km/tim)..men det är ju bara en 10 meter ungefär och sen sätter dieseln igång..
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Mar 2007
Ort: sundsvall
Inlägg: 526
|
![]()
Att ledbussar löser mycket problem vet jag inte.
De tar in mycket mer folk och är bra förutom Vintern. Sundsvall är en kuperad stad. På vintern så kör de fast lite här och där. Linje 2 har stora problem med dem. I Bosvedian vill inte chafförerna ens stanna på vissa hållplatser utan de kör förbi dem så att de inte ska fastna. Även i Birsta har jag sett dem många gånger kört fast. Jag bor i Granloholm och där fick jag gå några gånger förra vintern då de inte kom upp för backen. Vanliga långa bussar är då bättre men de är inte så handikapps anpassade... |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Sant att ledbussarna har ruskiga problem på vintern i Sundsvall, men det har även dom vanliga bussarna. Det har med (den ibland obefintliga) snöröjningen att göra.
Skulle åka till Timrå en morron (var när dom gick gamla vägen) efter ett ordentligt snöfall och vi åkte nästan mer på tvären, än rakt fram. Föraren pratade på radion och frågade om snöröjningen och sa även att han inte visste om han skulle klara av, att ta sig till Timrå (detta var lite innan Birsta). Blev minst sagt orolig, men vi tog oss iallafall till Timrå..
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |