Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Allmänt > Nyheter

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2015-04-03, 17:49   #15
AlleDahlle
Medlem
 
Reg.datum: Jun 2012
Ort: Kristianstad
Inlägg: 763
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Mazz Visa inlägg
Jopp. Jag tänker klaga på deras priser...

Jag köpte en gång i tiden Rail Simulator eller om det möjligtvis var Rail Works, minns inte. Men många år sen är det och sedan dess har inte DTG och allt vad dom kallats sig genom åren fått en enda spänn av mig. Och jag tycker det är ett problem. Det finns inget i det dom tjänar pengar på som intresserar mig. Men det säger mig också att det dom tjänar pengar på är just DLC. Vilket i min värld inte alls är bra.

På inget sätt missunnar jag dom att tjäna pengar, tvärtom, dom får gärna tjäna mycket pengar så alla som jobbar där har fet lön och jobbar bra, det gynnar mina intressen i förlängningen. Men...

Ett företag som har sin huvudsakliga inkomst från DLC kommer aldrig att anstränga sig något som helst extra för att underlätta för oss som bygger freeware eller payware-dlc. Vi är ju direkta konkurrenter till det dom lever av. Det är väl ganska tydligt med den fullständigt usla dokumentation som RW har. Upprörande dålig till och med.

jag skulle mycket hellre... väldigt mycke hellre, betala en årlig uppgraderingskostnad för själva simulatorn. Jag hoppas att kommande simulatorfabrikat har någon variant på detta tema snarare än att tjäna på DLC. Då finns det motiv och ekonomi att göra det så lätt som möjligt för utomstående DLC-kreatörer att skapa saker till deras simulator.

Det är i alla fall vad jag tycker.
Jodå jag håller med dig. Skulle också se att de slutade släppa gratis uppdateringar och att man fick köpa ett nytt spel. Även kanske slutade satsa sina resurser på DLC och satsade mer på större mekanikförändringar i själva spelet.

Det jag ville få fram är att egentligen finns det ingen direkt anledning enligt att klaga allt för mycket på deras affärsplan.

Om de skulle släppa ett nytt spel varje år så får man också kanske förvänta sig en större prislapp samtidigt. Runt 60€ som "vanliga" spel skulle nog inte vara helt otroligt.
__________________
//AlleDahlle

Øresundståg (X31K)

Försöker just nu få in öresundståg(X31K/X32K) i Railworks/Train simulator
AlleDahlle besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:52.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009