Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2017-03-23, 14:36   #9
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Ja, om du vill ha det så när du modellerar, så visst!

Det finns två sätt att använda sig av ritningar som bakgrund i Blender. Dels det sättet som du gör nu, genom att göra en box och mappa ritningen på boxen. Det är standardsättet i de flesta andra 3D-program, som 3DsMax. Men i Blender finns en inbyggd funktion som gör detta lite bättre och smidigar i mitt tycke.
Den finns beskriven i denna video, runt 5:15:
https://youtu.be/ZtSh4Yedafg?t=5m15s

Med detta blir ritningen ingen egen mesh, utan bara en bakgrundsbild. Det har flera fördelar; dels behöver du inte bry dig när du exporterar för att ritningen ska komma med i exporten till Trainz, du behöver inte oroa dig för att du ska deformera planet du placerat ut ritningen på så att ritningen blir ihoptryckt utan att du märker det och så kan du inte av misstag råka markera och flytta ritningsobjektet. Men så är det ju lite mer begränsat då ritningen bara syns från vissa riktningar och alltid är längst bak man kan inte flytta ritningen så den skär modellen som man kan med en meshritningsbox som du gjort till exempel.
Vad man sedan väljer är ju helt upp till eget tycke.

Tillvägagångssättet med denna metod är ganska liknande. Sätt ut en box och gör om den till samma dimensioner som det du vill modellera. Byt till wireframe mode så du ser igenom boxen. Placera ut ritningarna som bakgrundsbilder i de olika perspektiven och använd boxen för att få rätt storlek. Sedan kan du bara ta bort boxen eller gömma den i ett eget lager om du inte vill se den mer.

Förresten, jag har ju noll koll på dessa moderna tingestar, men finns det inte redan en C20 till Trainz? (Självklart hindrar det ju inte att du själv bygger en!)
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Taggar
c20, sthlm, tane, tunnelbanan sthlm


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:25.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009