![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 400
|
![]()
Jag har raderat alla missing dependicies samt alla faulty i content managern. Det fanns inga spår/räls med i missing dependencies listan.
Spåret uppstod som ett byte av ett av SAM's spår som jag för övrigt använt i hela banan, inga andra spår - utom möjligen de som finns inbyggda i broar och sådant. Har inte testat med att flytta in någon annan bana. Men jag skall göra som så här: Jag fortsätter att bygga en stund till i Trainz 12, som jag gillar bättre, och senare göra ett nytt försökt att importera det till TANE. Övriga förslag ska jag ta i beaktande vid nästa test. För övrigt (till Lan) så har jag testat högsta inställningarna, men mitt köp av ett nytt grafikkort har blivit en besvikelse. Det blir segt och jag har då sänkt ribban lite: se bild.
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Veteran
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
|
![]()
Hej Benke.
Jag hade ett liknande fel i TS2009 ang spåret, för mej hade en kort bit på ett spår som jag skulle flytta på, av någon underlig anledning förvandlats till ett scenery-objekt (och gick att ta bort som ett sådant), men har aldrig lyckats lista ut vad det berodde på. Grundinställningarna (Environment) i TANE är en KATASTROF (allting är åt he..ete för ljust), syns tydligast när man har importerat en rutt från en tidigare version av Trainz. På bilden här under kan du se mina inställningar på Ambient, respektive Sun color preview ca kl 09.00 (justeras med dom röda/gröna/blåa rattarna). När det gäller skärpan, ändra antialiasing till 8X, och prova att höj Post Processing till High, så borde du se stor skillnad. Ang. prestandan, det som påverkar den i särklass mest (tillsammans med shadows) är inställningen av Draw distance (se bilden), så den kan du prova att laborera med (sänka) för att se om det blir någon skillnad. ![]()
__________________
Ekan |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 400
|
![]()
Tack Ekankal
Tittade in på inställningarna du föreslog och där var "default" inställningarna helt galet. Efter lite pillande så tror jag det här får duga.... Klart bättre än tidigare (jfr bild). Hälsningar
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 400
|
![]()
Häromdagen sparade jag Bensland TS12 och hämtade in i TANE. Jag gjorde en sökning på missade dependencies och lät Download Station hämta hem sådant.
Öppnade banan och det blev knas på tunnlarna. Databasen använde tydligen tunnlar från gamla versioner av Bensland. Ovanpå det fanns den senaste som jag nu använder, så det blev tre tunnlar i en! När jag raderade dessa så länkades tunnelspåret till en STW Platformsspline som använts vid en station längre bort! Gick att radera. Spåren däremot, som TANE av sig självt tycker passar bättre, går inte att ta bort. Det förekommer bara på några ställen så det går att rädda genom att gräva ner ski-en. På bilden syns två spårbitar (upp till och ned till) som är "spökräler". Jag beslöt att fortsätta i Trainz 12. Allt gick "som på räls" ända tills programmet kraschade när jag närmade mig en viss del av banan. Det kraschar om jag går dit via minimappen, söker ett objekt i området eller bara följer rälsen dit. Har gett upp tolvan också. Raderar inte programmet - än, innan jag sparat UserDatamappen. Kanske inte raderar programmet alls... än. Tänker nu gå tillbaka till 10-an där mitt kära Bensland var skapat från början. Gick ner i källaren och rotade efter programdisken. Hittade alla diskar från Trainz 2004 och upp till 2010 - men ingen 2012 ! Då hann minnet ikapp mig. Den skivan hade jag med mig i flytten till Fort McMurray. Så den försvann i branden när alla husen i området brann ner till grunden! Skönt att jag i alla fall har 2010 kvar. Så nu ska jag kavla upp ärmarna och börja om på nytt..... Hoppas det går att flytta ner materialet från 12-an till 10-an... annars har jag väldigt mycket sparat på reserv-hårddiskar. Hälsningar
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 400
|
![]()
Nu har jag provat - att installera Trainz 2010 på nytt och naturligtvis fungerar inte banan (Bensland) överflyttad från 2012. Är inte "bakåtkompatibelt". Själva originalrutten, skapad i 2010, finns tyvärr inte kvar.
Eftersom TS12 kraschar hela tiden så har jag fört över Bensland till TANE. Mystiken fortsätter hur TANE behandlar splines gjorda i tidigare Trainz. Några bitar av räls har blivit roadsplines eller en blandning av dessa. Det är som att TANE på något vis blandar ihop objectsplines med tracksplines. Inte överallt, tack och lov. Jag antar att detta problem endast uppstår när man importerar banor skapade i tidigare versioner av Trainz. Inte när man bygger nya banor i Tane. När det inte går att radera "spökspåren" så har jag antingen grävt ner eller i ett fall - lyckats få en spline utbytt till invisible! Det var kopplat mellan en bro och en stationsbangård, som var över 4 kilometer bort! Lyckligtvis så var det objektet känsligt för byte av textur, typ där spåret ändrar utseende exvis på broar, industriobject o liknande. Därför blev det invisible när jag lade till en "invisible road" till den. Bildsviten nedan visar: 1. Mystiska crossing syns i Minimappen. De blå linjerna är gator som blivit rälssplines, vitstreckade sådana. 2. Typiskt rälsbyte??? Spåret blev plötslig en väg. Gick inte att radera. Tog bort rälsen före och efter. Höjde marken 2 meter, så också biltrafiken hamnade under marken. Lade ut spåret på nytt ovanpå vägen som nu trafikeras under marken. 3. Omöjligt att radera var en vägstump i staden som dels hade en rälsspline i ena änden och en objectspline i den andra !!! Bilderna visar vardera ände. Ja, ja. Det tycks finnas mer att gräva i. Men jag är envis som en åsna och fortsätter trots motgångarna. Hälsningar
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 400
|
![]()
Bilderna som jag glömde att bifoga:
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 400
|
![]()
Hi again!
Efter att ha misslyckats med att få Trainz 2010 acceptera mitt projekt från "sin storebror" TANE och då Trainz 2012 kraschar hela tiden så fortsätter jag att arbeta i TANE. Jag har lagt alla spåren och ska nu sätta igång med utsättning av signaler och luftledningar. Sedan återstår det stora och jobbigaste, men också roligaste, delen - att bygga ut allt scenery med åkrar, ängar, städer och annat gott. På vissa ställen har jag redan startat. En annan stor bit av anläggningen är vägskydd och stationsskydd. Bildsviten nedan visar lite av byggandet.
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |