Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2017-09-20, 20:38   #8
Vänersborgs_Stinsen
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2016
Ort: Vänersborg
Inlägg: 603
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av korvtiger Visa inlägg
Tyvärr tror jag inte det är mycket att göra åt. Det enda sättet att få bort rutorna är om de är en separat mesh i mesh-tablen i config-filen, men det låter ganska otroligt. Annars är det bara att justera texten så att den hamnar mellan rutorna och försöka hitta var rutorna är mappade, så du kan färga om dem till samma färg som vagnssidan. Antar att det var något annat där tidigare, så det borde inte vara något problem.

Det är inte möjligt att ändra UV-mappningen (alltså var på texturen en triangel/polygon får sin färg) utan att ha originalfilerna.

EDIT: Transparens är förstås ett alternativ som Lan säger...
Restuarang texten är inga problem att få på plats ena problemet är att texten syns på andra sida på en smal "vägg" mellan två fönster vilket är fel.
__________________
Stinsen Brinner för Bergslagernas Järnvägar.
Edwin Bohm
Vänersborgs_Stinsen besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:28.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009