Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > Landskapsdesign - DTG - Train Simulator

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2018-01-27, 23:09   #1
Jacmob01
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2011
Ort: Helsingborg
Inlägg: 358
Standard

Bygget går sakta frammåt, har de senaste tillfällena som jag suttit i simulatorn jobbat på landskapet mellan Ösan och Husebygårds hållplats. Spåret är snart framme i Igelstorp däremot så en bit har jag kommit på den fronten iallafall

Här får ni en bild från Husebygårds hållplats Denna anlades lite sent kan man tycka, år 1944. Denna hållplats försvann ganska fort, redan 1966, då det var stor brist på resenärer som använde sig av hållplatsen.

__________________
Mina arbeten:
Västerbanan 1.2 Byggs ej längre

Fyrpunktsbanan Senaste versionen: 1.1

Karlsborgsbanan Landskapsbygge in progress
Jacmob01 besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2018-02-05, 22:22   #2
Jacmob01
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2011
Ort: Helsingborg
Inlägg: 358
Standard

Bygget fortsätter sakta men säkert, och nu är vi framme i Igelstorp (jag har bestämt mig för att bygga ut spåret fram till Tibro innan jag satsar på att bygga landskapet runtomkring, kommer däremot att avvakta med Skövde när jag väl byggt Skövde C). Jag tror dock att jag har råkat göra stationen lite nersjunken i marken, ska försöka åtgärda det när jag bygger upp Igelstorps bebyggelse. Kan säga dock att det var väldigt svårt att peka ut vart stationens västra växel låg, då de vägar som gick runt den gamla spårplanen från 1952 matchar inte helt vägarna som finns idag, dock tror jag att jag lyckats få till det hyfsat rätt, huvudspåret är bara 4 meter för långt


Här blir det en liten jämförelse sett från östra infarten till stationen:




Här däremot, syns en inhyrd TGOJ T43 passera Igelstorps station och Husebygårds hållplats

__________________
Mina arbeten:
Västerbanan 1.2 Byggs ej längre

Fyrpunktsbanan Senaste versionen: 1.1

Karlsborgsbanan Landskapsbygge in progress
Jacmob01 besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara

Taggar
karlsborgsbanan, rw-rutter


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:34.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009