Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2018-08-22, 12:44   #1
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard Är TRS2019 slutet ???

Man undrar, när N3V nu manglar ut utskick om att en pre-release kommer, som väl knappast är färdig och väl kommer att kosta Aus$ ? Har sett mången konkurs förberedas på detta sätt i ett försök att få in lite pengar i sista stund.

Hoppas jag har fel !
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2018-08-22, 17:34   #2
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Vad har hänt Lan, du brukar väl vara framtidsoptimist?

TANE släpptes för nästan 4 år sedan, så det är hög tid för en uppföljare. N3V tjänar ju inga pengar på att sitta och bugfixa och utveckla patcher till TANE, även om det lär komma ytterligare minst en patch innan de flyttar över allt fokus till TRS19. Denna pre-release är väl framförallt gjord för att få in mer beta-testmaterial i form av buggrapporter, samt ge utvecklare och byggare chansen att uppdatera/bygga saker för den nya standarden med PBR. Självklart kommer pre-releasen inte att fungera optimalt, då den fortfarande är under utveckling! Vill man ha en stabil, färdig simulator får man vänta tills den stora releasen mot slutet av året.

Och klart de skickar ut massor av information och reklam om en ny release, hur skall folk annars veta att den finns ute?

Idag gör man på detta sättet med programvara. Anledningen är att dagens människor inte klarar av att sitta och vänta ett par månader på att få något utan skall ha allt NU. Svaret på detta blir att släppa alpha/beta/pre-release/whatever-utgåvor av produkterna, även om de inte är helt stabila. Företagen tjänar ju också på det, genom att få gratis testning av produkten i form av buggrapporter. Det är så modern programvaruutveckling fungerar.

----

Kan för övrigt tillägga att pre-releasen släpps den 22 Augusti... Australiensisk tid. Alltså klockan 6 imorgon bitti, den 23:e, svensk tid, ifall det är någon som sitter och väntar.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2018-08-23, 10:52   #3
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard

Nej, jag har blivit superpessimist, och det som kom idag kostar 70$ som jag inte tänker lägga på nåt halvfärdigt
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2018-08-23, 11:20   #4
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Klart man inte vill ha något halvfärdigt. Köper man pre-releasen så får man gratis uppdatera till den officiella första versionen när den släpps. Så egentligen betalar du bara förskott på den färdiga versionen, men får en "beta"/pre-release på köpet om du vill se det åt andra hållet.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2018-08-23, 11:23   #5
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard

Ja, men bara om man benhårt litar på att den blir färdig innan Ragnarök!
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2018-08-25, 19:36   #6
benkegbg
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 397
Standard

Hejsan!
Har tittat på TRS19-releasen och det ser verkligen läckert ut.
Men, personligen måste jag vänta tills jag köpt en ny dator då jag olyckligt förstört min nuvarande. Skulle fixa en sak och råkade bryta av förbindelsen tangentbord-moderkort. Datorn är således helt obrukbar just nu. Det var lite off-topic.
Jag tror mycket på TRS19 och har stora förväntningar. Ska se till att min kommande julklapp (datorn, alltså) ska vara av typ Gaming Laptop med kraftiga grejor i sig. Detta för att vara säker på att grafikkortet fyller ut vad spelet kräver så att upplevelsen blir 100 procentig.
Sedan återstår att se om mitt kära Bensland från TANE också går att bygga färdigt där. I så fall kan ni se fram emot en release från mig i Download-sektionen. Hoppas nämligen att kunna ge er banan i julklapp.

Hälsningar
__________________
Benkegbg
Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg.
benkegbg besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2018-08-26, 14:19   #7
CGD
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 881
Standard

Jag började med Trainz 2004 och tycker bara de har blivit sämre. Mycket snyggare att se (Börjar likna de andra tågspelen) men krångligare att köra tåg. Tidigare så slapp jag låsta växlar vilket jag tycker krånglar till det om man har en bana med mycket växlar. Tidigare kunde man även köra flera ånglok som ett. Köra två fungerar ju bara inte.
Men ändå så hade jag gärna skaffat 2019 men då får jag dataproblem och köpa en ny dator bara för Trainz blir nog lite dyrt. Eller kanske mycket.
CGD besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2018-08-26, 16:40   #8
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av benkegbg Visa inlägg
...
Men, personligen måste jag vänta tills jag köpt en ny dator då jag olyckligt förstört min nuvarande. Skulle fixa en sak och råkade bryta av förbindelsen tangentbord-moderkort. Datorn är således helt obrukbar just nu. Det var lite off-topic.
...
Förbindelsen? Är detta alltså tangentbordskontakten (en lila kontakt med runt huvud)? I sådana fall borde du väl kunna lösa det genom att köpa ett (trådlöst) tangentbord som kopplas in med USB?

Citat:
Ursprungligen postat av CGD Visa inlägg
Tidigare så slapp jag låsta växlar vilket jag tycker krånglar till det om man har en bana med mycket växlar. Tidigare kunde man även köra flera ånglok som ett. Köra två fungerar ju bara inte.
Växlarna låser väl sig när man rör sig mot en växel och är så pass nära att man inte bedöms kunna stanna före växeln. Detta är för att AI-förare inte ska kunna lägga om växlar rakt framför näsan på en.
Att köra flera kopplade ånglok fungerar, men det blir mycket jobb. Varje lok måste styras för sig, så man får hoppa mycket fram och tillbaka mellan dem. Absolut görbart, men lite klurigt! Personligen föredrar jag att ha det som nu, när loken är separata. Jag antar att det underlättar för multi-player spel också, då man kan köra var sitt lok.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2018-08-27, 11:59   #9
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av lan Visa inlägg
Nej, jag har blivit superpessimist, och det som kom idag kostar 70$ som jag inte tänker lägga på nåt halvfärdigt
Jag vet inte vad du, LAn fått dom 70 dollarna ifrån. N3v uppger att Ts19 med allt kostar 1.500 kronor per år (149.99 dollar). Då är två månader gratis. Fullt pris blir då cirkus 1.800 kronor. Vad slutprodukten kommer att kosta vet vi inte.

Men viktigt är; detta är en årskostnad för en inte färdig produkt.

Med tanke på eventuella förseningar väljer jag ett års abonnemang. Det är dom siffrorna jag räknat på. Dyrt i längden kan man tycka. Men utvecklingskostnaden har nog varit väldigt hög - även om N3v haft mycket gratishjälp.

Nisse
Bifogade bilder
Filtyp: jpg 1.500 år 1.jpg (84.7 KB, 154 visningar)
Nils Blid besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2018-08-27, 13:34   #10
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard

OK då, 1500 kr för nåt halvfärdigt som förmodligen kräver ny superdator för att funka fullt ut.

No thank you! Jag har annat att lägga min lilla pension på !!!
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2018-08-27, 17:00   #11
Totte
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Mar 2002
Ort: Trollhättan
Inlägg: 9 854
Standard

Oj, vad dyrt! Min pension tryter. Tur att jag har RW TS2018.
Totte besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2018-08-27, 17:37   #12
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Snälla kolla upp saker innan ni börjar totalsåga allt! Låter det vettigt att betala 1500:- om året för att spela en betaversion av ett spel utan att få tillgång till fullversionen när den släpps? Nej! Då måste det ligga någonting mer i det.

Så det finns tre sätt att köpa TRS19 på:
1. Betala månadsvis 14.99 AUS.
2. Betala årsvis 149.99 AUS. (ca kostnaden för 10 månader = få två månader gratis)
3. Betala för spelet en gång (DVD eller digital download), precis som vi alltid har gjort för 69.99 AUS.

Det sista alternativet är alltså att man köper spelet (DVD eller digital download) en gång och får spela det hur länge man vill, precis som med vilket spel som helst och som med alla tidigare versioner av Trainz. Inga konstigheter!

De två tidigare alternativen är nya och innebär att man får early-access och tillgång till pre-releasen av TRS19 redan nu, men också att man får uppdatera till den officiella versionen direkt när den släpps. Men det innebär också att man får en hel massor extra saker varje månad. Det handlar om att man gratis får ladda ned vissa payware-produkter och payware-banor, samt att man får rabatt i shopen. Man får dessutom tillgång till alla uppdaterade features som kommer att komma till TRS19, tidigare än de som väljer alternativ 3. Läs mer: http://trs19.trainzportal.com/

För de som inte är intresserade av utländska lok och vagnar så är väl de första två alternativen inte av intresse, då de inte lär släppa några svenska fordon, så då köper man spelet helt enkelt som vanligt. Man betalar 69.99 AUS en gång och spelar sitt spel, får sina Service Pack uppdateringar som förut, bara att man får nya features någon månad senare än de som betalar månads- eller årsvis.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:51.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009