Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Downloads

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2018-11-03, 15:21   #8
Bengan
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
Standard Sj uf2

Nu när HC-bussarna har fått Vovvens Start Stopp funktion och utökade texturegrupper, så behövs det väl även fler texturer till släpvagnarna.

Har gjort kuid2 på Lennarts SJ UF2 + texturegruppen, samt gjort Ekans texturer större som på dom andra HC-bussarna.

Det var inte det lättaste, att hitta vagnsnr. till henne. Då hon har haft en massa olika namn som Yg, Yf, YF1, YF2 innan det blev UF2. Tror i.a.f. att dom har fått rätt nr. nu, men är inte helt säker.

Finns i länken nedan på Mediafire.

http://www.mediafire.com/file/o2hl322h111m88l/SJ+UF2+%2B+Texturegrupp.cdp

EDIT: Jahaa. Då blev det ändå lite fel på nummerserien, men ändå inte fel. Hade jag läst lite längre in i boken om HC-vagnarna, så hade jag upptäckt. Att 1943 la SJ till en etta på 500-serien, så att dom fick nr. 15xx. Blir att lägga till några fler texturer i texturegruppen. Så att man även täcker upp tiden efter 1943. När det blir gjort ???

.
Bifogade bilder
Filtyp: jpg 2018-11-03 144907.jpg (286.5 KB, 314 visningar)
__________________
Bengan

Senast redigerad av Bengan den 2018-11-03 klockan 17:29.
Bengan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:12.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009