Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2020-04-27, 15:59   #39
blomsson
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Vingåker
Inlägg: 353
Standard

Nu hade jag förberett mängder med bilder för att förevisa hur det såg ut hos mig, men jag tänker inte visa de just nu, bara om det behövs senare!

Jag laddade ner luftledningspaketen till en T:ANE version som jag använder för att testa mina objekt innan släpp och där de inte finns installerade och jag fick samma problem.
Lösningen, hos mig är väl bäst att skriva, var ganska enkel men dock inte tydlig.

I kontext-menyn finns kommandot "Download", välj den och efter avslutad nedladdning kommer ikonen att uppdateras och samtliga objekt som är beroende av ikonen kommer att vara felfria, om det inte är något mer som saknas eller är trasigt förstås!

IconSTW finns från två "tillverkare" kuid 41462 -> chakzOr som är den som nämns ovan men även från kuid 36713 -> emges, som har dependencies mot några U-loks varianter och skyddsportalerna till STL:s vägskydd.

Jag använder T:ANE Sp4 så kan ju finnas skillnader mot TRS19.

mvh
Håkan
__________________
Fd. signalreparatör på Banverket. Sjukpensionär bla pga Aspergers syndrom.
Använder numera T:ANE på en iMac (Retina, 27", -15), 24GB, OSX Sierra 10.12.6 (25/9-17)
Hemsida för nedladdning av mina objekt: https://blomsson4073.se/index.html

Senast redigerad av blomsson den 2020-04-27 klockan 16:07. Anledning: Info om IconSTW
blomsson besöker forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:49.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009