Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > Landskapsdesign - MSTS / Open Rails

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2003-12-15, 14:55   #11
Ferengi
Senior Member
 
Reg.datum: Jul 2002
Ort: På en ö
Inlägg: 167
Standard

Hej. Det låter alldeles fantastiskt med detta samarbete, och många konstruktiva och lysande förslag har hittills framkommit. Jag kan bara hålla med om att orienteringstavlor och försignalering skulle göra mycket för realismen, så att man kan köra "på sikt" och slipper snegla på track monitorn.

Nu till mina synpunkter:
Fyrspår i all ära, jag skulle hellre se en anslutande enkelspårig linje, vilket väl borde kunna passa in i det värmländska temat. En lite slingrig bana genom skog och tassemarker, via en station med mötesmöjlighet (lättare industri/gruva?) till en bruksort. Borde kunna ge möjlighet till intressanta trafikeringsmöjligheter med Y1:a eller TMY-draget godståg.

Lycka till med arbetet, önskar...

// Ferengi

http://www.onodigtvetande.se
http://www.arleborg.com
Ferengi besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Trainz Downloader Pro, nytt version jelte Trainz - Allmänt om Trainz 2 2004-06-06 17:13
Ny version av DC till BF1942 Nicke_123 Off-topic 0 2003-05-13 10:11
MSTS version 1.2!(behöver skiva!) Olaf Lindström MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 7 2003-02-11 09:18
X2000 (Chinese version) for download tang MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 17 2003-01-01 21:24
Ue 995 Version 2... Joel MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 0 2002-06-18 20:01



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:11.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009