Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2004-04-05, 22:51   #12
Fredrik
Admin & STW-member
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 5 814
Standard

De gånger jag själv varit i kontakt med folk bland annat på GreenCargo har det inte uppskattats när klotter kommit på tal. Antingen har vi samma syn som övriga järnvägsbolag/arbetare har eller så har vi inte det. I det senare fallt kan vi glömma att få den hjälp vi så väl behöver.

Hur skulle det se om vi t.ex ska försöka att få ut material från Banverket från deras BIS-information (höjddata över spåren i sverige) och försöker skapa kontakter och sedan visar öppet att "ja klotter det har vi inget emot...det förekommer ju så då måste det ju visas här med". Som jag har sagt många gånger innan. Vill vi bli betraktade som seriösa finns det bara ett synsätt.

Vi har tidigare haft flera diskussioner om detta på forumet. I forumreglerna finns att vi inte ska "ta upp" det som ligger utanför lagen och i det området finns klotter.

Från regelsidan
§ 3.6 Piratkopiering, warez och annat olagligt - Forumet tillåter inga diskussioner om olovlig kopiering av filmer, avsnitt, program, spel eller annat. Även om lagen är lite suddig när det gäller kopieringen av upphovsrättsskyddad film, avsnitt & musik och meningarna skiljer sig om det är olagligt eller inte, så har vi bestämt att vi inte skall diskutera sådant i forumet. Andra olagliga diskussioner som dyker upp och som inte ligger inom detta område kommer att bedömmas av forumledaren och passande åtgärder kommer att tas

Vad var och en har på sina egna sidor kan vi inte råda över men på e-buzz/stw.se kommer inte klotter att tolereras.

Jag kanske bör tillägga att jag och övriga som är admin/moderator på forumet har absolut inget emot Bengan utan uppskattar det han gör både i fotograferingsväg och i ommålningsväg. Detta är mao inget personligt utan ett rent ställningstagande om en princip.
___________________________________
Fredrik
Admin Svenska 3D-Tåg
Regler
Fredrik besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
På gång med nytt forum Fredrik Off-topic 22 2005-03-26 12:04
Några frågor... Dm3 Trainz - Allmänt om Trainz 9 2005-01-30 13:06
Några bilder Deskgrunt Trainz - Allmänt om Trainz 0 2005-01-20 23:30
Några bilder från igår och idag. bombardier (avregistrerad) Off-topic 5 2004-05-31 21:49
Några filmer med ljud! Mson Off-topic 2 2004-02-12 14:50



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:05.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009