![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 | ||
Medlem
Reg.datum: Sep 2002
Ort: Stockholm, Sweden
Inlägg: 1 430
|
![]() Citat:
Jag hade samma problem som dig när jag hade patchat.. Min lösning:
Citat:
Allt du byggt efter det är borta? Säker på att du öppnade rätt bana? - Du har inte kvar local mappen (/kopia av din bana sen innan patchen?) Om du öppnar en annan session, finns det kvar då?[quote=Nils Blid;228014Dock är jag inte helt olycklig – jag sparar varje dag route och session. Då kommer frågan: Kan jag rensa My content, lägga in de sparade cdp-filerna, committa och köra reparation?[/quote] Sparar externt, dvs du lägger en kopia av kartan någonstans som inte är i trainz? Det borde isf bara vara att dra in den mappen i trainz så ska det fungera. Det låter som om du bara sparat ner sessionen och inte rutten. För rutten borde vara mycket större tycker jag. Detta är dock bara en gissning.
__________________
/Leoj Jaudidamdamdubidamdam Senast redigerad av leoj den 2011-01-21 klockan 11:07. Anledning: Snygga till svaret lite |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
|
![]()
Några klarlägganden och vad som hänt – för det har det.
Benkegbg: Kryssar alltid i, men det hjälper inte. Ett sådant här längre brev måste skrivas i Word, kopiera och klistra in. Skriver jag brevet i Forum loggas jag ut. Leoj: Spara dagligen Route och Session på hårddisk och externt. Det skall alla göra tycker jag. Tycker också att storleken 4 mb är skum. Datorn tycker definitivt inte om banan. Titt som tätt drabbas jag av irriterande stopp i Surveyor. Det verkar som om datorn först ska svälja senaste operationerna, därefter ladda upp sig. (CPU speed 2.99ghz, Geforce 6600PCI, ram 2 gb) Åtgärd natten till fredagen: Körde stor database repair. Stängde sen. Vad hände när jag öppnade igen: Jo, då krävde Trainz mitt serienummer och körde sedan Updating Asset Database. Resultatet: Hela den viktiga picklistan tömd. De två loken på banan försvann. Samtliga svs-trig måste skrivas om. I ”spara-rutan” Save Route kan man tydligen skriva över sessionen och, gissar jag, ge sessionen nytt namn. Därefter kan man rensa Content. Korrekt? Nisse |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Oct 2010
Ort: Filipstad
Inlägg: 239
|
![]()
Att du loggas ut medan du skriver har i alla fall inte med att du just skriver att göra, utan måste ha en koppling till tiden. Jag gissar att ditt nätverkskort (uppkoppling till nätet) tror att du är inaktiv under tiden du skriver och därför plötsligt går ned i vänteläge ? Då stoppar trafiken till forumet och när du väl skall igång igen, tvingas du logga in på nytt?
När du skriver i tex Word, kanske datorn lägger märke till din aktivitet och ingenting händer? Att listorna blir längre i Sessions har jag också varit med om. Då och då raderar jag alla de extra. Du kan kanske också göra en såkallad systemåterställning, och på så sätt göra saker ogjort som hänt, efterom du då backar någon dag bakåt i tiden. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | |
Veteran
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
|
![]() Citat:
Att saker och ting försvinner, som t.ex utställda tåg i ett session, eller att inställningar i HTML-obj nollställs, efter en databaserepaiar är egentligen inte så konstigt, om rutten har varit "felande". Rutten blir ju "nollställd" från fel kan man ju säga, och kanske något av det försvunna ingick i "felen" och nollställdes därför för att kunna fungera riktigt igen. Updating assets database är bara en uppdatering, så att CM vet vad som finns i spelet resp. på DLS (så att allt hittas där, om man t.ex laddar ner en bana därifrån), och vilka objekt det finns uppdaterade versioner till. Systemåterställning däremot, påverkar INTE spelet alls, såvida det inte gäller en installation av addons, typ Trezz (tillägg till själva spelet) eller en patch.
__________________
Ekan Senast redigerad av ekankal den 2011-01-21 klockan 21:56. |
|
![]() |
![]() |