Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2012-11-03, 15:29   #30
Marcus Gustavsson
Tidigare v10
 
Reg.datum: Nov 2005
Ort: Halmstad
Inlägg: 2 513
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av lan Visa inlägg
Jag antar att du menar ett ljud till huvuddieseln och ett annat till "aktersnurran". Vet du nåt om den, vad det var för typ och till vad den användes ???
Huvuddieslen var en GM 12-567C, precis som T43.
Dieselmotorn i B huven är en GM 6-71 Twin-turbo och användes för tågvärme.
Det fanns en panel i hytten för att kontrollera motorpakete som bestod av två st 6cylindriga motorer från GM som drev en generator för att alstra ström åt vagnarna.

Samma typ sitter i ett fåtal Sv-1 vagnar, bland annat den vi har i Landeryd, vi har även ett extra motorpaket stående, kan försöka fota det lite närmre åt dig på Lördag.
Marcus Gustavsson besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:28.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009